Zaufać nadziei - Tadeusz Kotlewski SJ (recenzja)
Bez nadziei nie sposób żyć. Nawet kiedy robi się najtrudniej, kiedy wiara i miłość zawodzą (jak pisał ks. Jan Twardowski” „są takie chwile kiedy się odchodzi / od Aniołów Stróżów nawet Cherubinów / od tych co wysoko/ od tych co w pobliżu - do Jezusa człowieka/ niziutko na ziemi”), to nadzieja jest tym, co trzyma człowieka w ryzach, nawet jeśli wydaje mu się, że tego co rozbite już nie uda się posklejać.
Nadzieja nie zawsze doceniana, często bagatelizowana pomaga przetrwać i na nowo odnaleźć sens. W książce „Zaufać nadziei” Tadeusz Kotlewski SJ rozwija motyw nadziei oraz przedstawia ją w różnych aspektach życia ludzkiego. Autor, jezuita, doktor teologii duchowości, psycholog i psychoterapeuta, w piękny i empatyczny sposób dotyka ludzkiej duszy opowiadając o nadziei w rożnych kontekstach. W swoich rozważaniach sięga do nauczania trzech papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka, a także opiera się na rozważaniach św. Ignacego Loyoli oraz św. Faustyny Kowalskiej, czyniąc z tej dwójki specjalnych przewodników na drogach nadziei. Źródło wszelkiej nadziei zawsze tkwi w słowie Bożym, dlatego ojciec Kotlewski odnosi się do konkretnych scen z Pisma Świętego, żeby rozpalić światło i pokazać nieocenioną wartość tej cnoty.
„Nadzieja chrześcijańska nie jest łatwym optymizmem. To kotwica zarzucona na trwały grunt, to oparcie się o Skałę, którą jest sam Bóg”.„Zaufać nadziei” to malutka i niepozorna książeczka, która jest napełniona głębią aż po brzegi. Nie ma tu żadnych zbędnych słów ani zapychaczy, a jedynie konkrety, które mają poruszać serce, koić skołatane nerwy i rozniecać ogień nadziei, która choć maleńka, jest przewodniczką swoich wielkich sióstr – wiary i miłości. Lektura wymaga uważności, ciszy, spokoju i otwartego serca, żeby wyciągnąć z niej jak najwięcej. Z resztą na pewno jest to książka, którą warto przeczytać więcej niż tylko raz, wracać do niej regularnie i ciągle, na nowo, przypominać sobie, że:
„Nic ważnego nie dokonuje się bez nadziei”.♥♥♥
Tadeusz Kotlewski SJ, Zaufać nadziei, wyd. Unitas, Siedlce 2025.
Komentarze
Prześlij komentarz