10 cytatów bł. ks. Jerzego Popiełuszki o tym jak żyć

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, dla mnie jest po prostu Jurkiem, przyjacielem i człowiekiem bliskim sercu. Z jego nauczania wciąż można czerpać garściami, dlatego dziś chciałabym podzielić się 10 cytatami z ks. Jerzego, które są mi wyjątkowo bliskie. Zapraszam.

1. „Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią”.

2. „Nie mówimy, że świat jest coraz gorszy, coraz smutniejszy. Jeżeli nawet tak jest, to źródła smutku są w nas, a nie gdzie indziej. I źródła radości muszą być w nas. Autentyczna radość to obecność Boga”.

3. „Życie nie da się oszukać, jak nie da się oszukać i ziemi. Jeżeli wrzuci się w nią plewy, zbierze się chwasty”.


4. „Nawet, gdy wydaje się nam, że kogoś drugiego dobrze znamy, nie spieszmy się z ocenami. Samych siebie przecież nie znamy, a bić się w cudze piersi jest dość łatwo. Nie potępiajmy, bo za każdym człowiekiem stoi Chrystus”.

5. „Bóg zawsze odpowiada dobrocią. A my? Próbujemy nieść Boga w swoje środowisko. Przetwarzajmy zło w dobro i owego dobra rozsiewajmy wokół siebie jak najwięcej”.

6. „Tylko ludzie silni nadzieją są zdolni przetrwać wszelkie trudności”. 7. „W każdym człowieku jest ślad Boga. Zobacz, bracie, czy nie zamazałeś go w sobie zbyt mocno. Bez względu na to, jaki pełnisz zawód, jesteś człowiekiem. Aż człowiekiem”.

8. „Bóg nigdy nie zrezygnuje ze swoich dzieci, nawet z takich, które soją do Niego plecami. I dlatego każdy ma szansę. Choćbyś po ludzku przegrał całkowicie, choćbyś zatracił swoją godność i całkiem się zaprzedał, jeszcze masz czas. Zbierz się, ogarnij, dźwignij. Zacznij od nowa. Spróbuj budować na tym, co w tobie jest z Boga. Spróbuje, bo życie jest tylko jedno”.

9. „Nie walcz przemocą. Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości. Komu nie udało się zwyciężyć sercem lub rozumem, usiłuje zwyciężyć przemocą”.

10. „Służyć Bogu to szukać najlepszej strony w najgorszym człowieku. O złu należy mówić jak o chorobie, którą trzeba ujarzmić, aby móc uleczyć - nie przed każdym i nie zawsze, lecz niekiedy przed wszystkimi. Służyć Bogu to wytrwale bronić pokrzywdzonych i poniżonych, w pokrzywdzonych budzić i rozpromieniać nadzieję”. 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-