Kot. Instrukcja obsługi, czyli opieka nad mruczkiem w pigułce

Pamiętacie wspaniałą książkę „SOS Pies” duetu Antczak/Fryza? Otóż Kasie popełniły wspólnie kolejną książkę w temacie instrukcji obsługi czworonoga, tym razem w tomiku „Kot. Instrukcja obsługi” prezentując czytelnikom mruczący koci świat.


Narratorką całej książeczki jest urocza kotka Kropka, które opowiada czytelnikom o kocich zwyczajach. Podstawą w opiece nad każdym czworonogiem jest oczywiście odpowiednie jedzenie, własne miejsce do spania i dużo miłość. O tym minimum wie każdy człowiek marzący o własnym pupilu, ale to wciąż za mało, żeby zapewnić kociakowi bezpieczne i szczęśliwe życie. Co w takim razie powinno się znaleźć w kociej wyprawce? Jakie zachowania mruczka trzeba wziąć pod uwagę? Tu z pomocą spieszy Kasia Antczak, która jest specjalistką od zwierzęcej psychiki. Autorka w bardzo prosty i obrazo sposób wyjaśnia jak wygląda życie z kotem pod jednym dachem, uprzedza o kociej potrzebie długiego snu, drapania, wspinania się, polowania. Podpowiada jak ustawić miseczki, przypomina że koty nie należy dawać mleka, ale za to nasz pupil powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Opowiada o zabezpieczaniu balkonu, pielęgnacji mruczka, odpowiedzialności za jego zdrowie. Radzi w jaki sposób kształtować relacja międzyludzkie, a także międzyzwierzęce z drugim kotem albo psem, tak żeby wszyscy domownicy byli szczęśliwi i czuli się kochani. Wspomina też o kociej starości. 


Kasia Antczak opowiada o opiece nad kociakami w lekki i humorystyczny sposób, jej podpowiedzi to tak naprawdę same konkrety i podstawy, bez rozwijania tematu czy roztrząsaniu się nad szczegółami. Dzięki temu kocia instrukcja obsługi jest zrozumiała i łatwa do zapamiętania nawet dla młodszych przedszkolaków. Treść treścią, ale tu na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim niesamowicie urocze ilustracje Kasi Fryzy. Jestem wielką fanką jej talentu, a już najbardziej lubię retro duszę wszystkich Kasinych ilustracji, która pozwala mi poczuć miłe ciepło w okolicach serca. W tym tomiku zastosowana tą samą formę graficzną co w „SOS Pies”, dlatego na jednej stronie rozkładówki mamy przedstawiony konkretny problem, a na drugiej pomysły na jego rozwiązanie. Dla mnie to kapitalna rozwiązanie, które sprawia, że zdobyta wiedza jeszcze szybciej wchodzi do głowy, a kocia nonszalancja pokazana na obrazkach zachęca d wymyślania własnych opowiastek związanych z Kropką. „Kot. Instrukcja obsługi” to książeczka napełniona konkretna wiedzą i wielką miłością do wąsatych czworonogów.

♥ ♥ ♥
Kasia Antczak, il. Kasia Fryza, Kot. Instrukcja obsługi, wyd. Kropka, Warszawa 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-