Zwierzęta od A do Z, czyli niesamowity atlas dla dzieciaków

Mam w domu małego wielbiciela zwierząt. Wszystkich zwierząt. Od psów i kotów, przez pająki, węże, kraby, trzmiele, wróble, po pancerniki, żyrafy i koniki morskie. Status najcudowniejszego zwierzęcia zmienia się średnio co dwa dni, kiedy to kolejny gatunek zaczyna zachwycać mojego synka. Dlatego wszelkiego rodzaju atlasy zoologiczne biorę w ciemno, bo wiem, że wywołają u Młodego ekscytację. Tak jak tomisko „Zwierzęta od A do Z” Julesa Howarda.


W prezentowanej książce znajdziemy ponad 300 różnych stworzeń, od maciupeńkich gąbek po wielgachne słonie. Całość składa się z 6 części, uszeregowanych zgodnie z systematyką: bezkręgowce, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Atlas Julesa Howarda wygląda obłędnie i po prostu musi się podobać. Gatunki zwierząt zostały zestawione w grupach, do których należą, a każda z nich została króciutko scharakteryzowana w górnym rogu na lewej stronie rozkładówki. Niżej mamy już konkretne osobniki z kilku zdaniowym opisem zawierającym praktycznie same ciekawostki wraz z informacją o wielkości, diecie i występowaniu danego gatunku. Teksty są proste w odbiorze, konkretne i napisane w taki sposób, żeby zachęcić młodych zoologów do dalszych poszukiwań i poszerzania wiedzy.

Same informacje nie robiłyby takiego wrażenia bez kapitalnych ilustracji Jaroma Vogela, którego kreska doskonale oddaje realistyczny wygląd zwierząt, prezentuje cechy charakterystyczne i ma w sobie szczyptę nienachalnego uroku. Wizualnie całość prezentuje się bardzo profesjonalnie, a jednak wciąż widać, że jest to pozycja przeznaczona dla dzieci. Mój sześciolatek jest oczarowany, chętnie zagłada do atlasu w poszukiwaniu dobrze znanych gatunków, a także z potrzeby poszukiwania nowych i nieznanych zwierząt. Jeśli Wasze dzieci również kochają zwierzęta i mają w sobie żyłkę odkrywcy, to jestem przekonana, że tom „Zwierzęta od A do Z” będzie w ciągłym użytku. Polecamy razem z Ignacym.

♥ ♥ ♥
Jules Howard, il. Jarom Vogel, Zwierzęta od A do Z (tyt. oryg. Encyclopedia of Animals), tłum. Grażyna Winiarska, wyd. Kropka, Warszawa 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-