Doskonała. Przewodnik dla nieperfekcyjnych kobiet, czyli otulająca lektura dla każdej z nas

Książka „Doskonała. Przewodnik dla nieperfekcyjnych kobiet” Magdaleny Urbańskiej nie jest typowym poradnikiem. Nie znajdziesz w niej gotowych recept, które pomogą ci dojść do perfekcji. To raczej zbiór refleksji zaczerpniętych z osobistego życia autorki, uzupełniony garścią wskazówek zachęcających do przemyśleń na temat wizji kobiecości, którą każda z nas nosi w sobie.


Lektura „Doskonałej” przypomina rozmowę z serdeczną przyjaciółką, której można zwierzyć wszystko, która rozumie, wspiera i nie ocenia, a jedynie mobilizuje do działania. Oczywiście nie trzeba rad Magdy przykładać jeden do jednego do swojego życia, bo każda z nas jest inna i zmaga się z innymi problemami. Chodzi raczej o wewnętrzny rozwój, który prowadzi do Miłości, zbliża do Boga i ludzi będących obok. Bez spiny i osądzania, za to z empatią i podążaniem za głosem serca.

W pięciu blokach tematycznych autorka przygląda się kobiecej sferze duchowej, podpowiada jak zacieśnić relacje z Jezusem, modlić się, korzystać z sakramentów, znaleźć oparcie w Matce Bożej. Następnie skupia się na kontaktach z innymi ludźmi, opowiada o kobiecej przyjaźni, o bliskości z mężem i o znajomościach z innymi mężczyznami. Dalej pokazuje kobietę, jako żonę, matkę, tą która wybiera swój model życia, tworzy dom i chodzi do pracy. Ponadto autorka skupia się na wyglądzie, postrzeganiu chrześcijanki przez otoczenie, na kobiecej emocjonalności, zdrowiu fizycznym i psychicznym.

W swojej książce Magda garściami czerpie ze swojego doświadczenia, z duchowości ignacjańskiej, ze słowa Bożego i nauczania Kościoła. Jest szczera i taktowna, ale nie boi się trudnych pytań, które zadaje również swoim czytelniczkom. I nie chodzi o oskarżanie kogokolwiek czy wpędzanie swoich odbiorczyń w poczucie winy, ale o Miłość, która inspiruje do stawania przed sobą i przed Bogiem w prawdzie. Jeśli potrzebujecie poczuć, że ktoś kładzie Wam miękki koc na ramiona, a do pustych rak wkłada kubek z herbatą, to bierzcie „Doskonałą” w ciemno. Ta lektura porusza serce i otula czułością. Jestem pod ogromnym wrażeniem wiary, wrażliwości i uważności z jakimi Magda napisała tę książkę.

♥ ♥ ♥
Magdalena Urbańska, Doskonała. Przewodnik dla nieperfekcyjnych kobiet, wyd. Espe, Kraków 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-