Świąteczna opowieść dla najmłodszych, czyli „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” Petra Horácka

Jeśli szukacie odrobiny świątecznej magii w postaci zimowych książeczek, to możecie brać w ciemno tomik „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” Petra Horácka. 


„Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” to książeczka kultowa, perełka literatury dziecięcej, o której marzyło wielu, a którą trudno było gdziekolwiek zdobyć. A ponieważ marzenia się spełniają, Wydawnictwo Babryba przygotowało dodruk, który raduje serca dzieciaków i ich rodziców. Bajeczka Petra Horácka jest prosta i w łatwy sposób dociera do dziecięcej wyobraźni. Różne zwierzątka gromadzą się przy choince w wigilijny wieczór. Drzewko jest piękne, ale brakuje mu gwiazdki na czubku. Gwiazdy na niebie tak pięknie migoczą, dlatego gąska Zuzia nagle podrywa się do lotu, żeby zdobyć jedną z nich. Jak skończy się jej przygoda? Czy zdobędzie gwiazdkę? No i czy uda jej się wrócić do przyjaciół?
 
 
 

Opowiastka Horácka na w sobie zew przygody, niebezpieczeństwo, a przede wszystkim szczęśliwe zakończenie mówiące o tym, że prawdziwe szczęście daje towarzystwo kochających ludzi (w tym przypadku zwierząt). Przesłanie jest jasne, czytelne i po dziecięcemu urocze. Nie potrafię powiedzieć co takiego jest w tej historii, ale faktycznie wraca się do niej z przyjemnością. Możliwe, że sekret tkwi w ujmującej szacie graficznej. Całostronicowe ilustracje, namalowane jakby od niechcenia, mają w sobie mnóstwo staromodnego uroku, a zimowa kraina z obrazka niemal chłodzi palce. Trudno oderwać oczy od tych wszystkich granatów i bieli, które tak dobrze komponują się z tekstem.

„Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” to idealna propozycja na wspólną lekturę z młodszymi przedszkolakami. Historia jest na tyle prosta, że mali bez problemu zrozumieją przesłanie, a przygoda niesfornej Zuzi zaangażuje uwagę czytelników. Dodatkową atrakcją jest dwujęzyczne wydanie, ale angielska wersja sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, jako pierwsza samodzielna czytanka w języku obcym. Najważniejsze oczywiście jest przesłanie, czyli to, czego tak bardzo nam ostatnio brakuje – cieszenie się wspólną obecnością bliskich sobie ludzi.

♥ ♥ ♥
Petr Horácek, Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka (tyt. oryg. Suzy Goose and the Christmas Star), tłum. Marta Tychmanowicz, wyd. Babaryba, Warszawa 2020.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-