Święta Rita, czyli przyjaciółka na całe życie

„Święta Rita. Sanktuaria w Polsce. Historia. Świadectwa. Cuda. Miejsca kultu” Małgorzaty Pabis to przepiękny album, który przybliża postać świętej od spraw beznadziejnych oraz prezentuje kilka miejsc wciąż rozwijającego się kultu św. Rity z Cascii.Zaraz na początku swojej książki Małgorzata Pabis wspomina o pani, którą poznała dzięki św. Ricie i o relacji, o którą upomniała się święta. Mam podobne doświadczenie, bo choć z Magdaleną znałyśmy się na instagramie już wcześniej, to byłyśmy jedynie cichymi obserwatorkami. Bliższa znajomość zaczęła się w trudnym dla mnie momencie. Odezwałam się do obcej dziewczyny, bo potrzebowałam pilnej modlitwy i zupełnie nie wiedziałam co robić, a Magdalenka kojarzyła mi się właśnie ze świętą od spraw beznadziejnych. Nowa koleżanka otworzyła przede mną serce, złapała wyciągniętą dłoń, poratowała wsparciem duchowym i modlitwą. A przy okazji pchnęła mnie w ramiona Rity. I tak dzięki jednej wiadomości zyskałam dwie przyjaciółki.

Jakiś czas temu Magdalenka napisała wspaniały e-book, w którym opowiada o swojej drodze ze św. Ritą, tej dosłownej i tej życiowej. Książka Małgorzaty Pabis jest dla mnie doskonałym uzupełnieniem tekstu Magdaleny, bo również opowiada o podróżowaniu śladem Perły Umbrii, tyle, że po polskiej ziemi. W sześciu rozdziałach pisarka przybliża biografię św. Rity (wersja skrócona, ale bardzo treściwa, zawierająca najważniejsze fakty z życia augustianki), a następnie omawia rozwój jej kultu w Polsce. Na kartach publikacji możemy odwiedzić sanktuaria poświęcone świętej od róż, począwszy od krakowskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie wszystko się zaczęło. Z początkiem kultu św. Rity w Polsce wiąże się wzruszająca historia osiemnastoletniej Marii Zembaczyńskiej, która w 24 maja 1900 r. uczestniczyła w Rzymie we mszy kanonizacyjnej Rity i tam na miejscu postanowiła iść śladem świętej z Cascii i zostać augustiańską mniszką. Z resztą z każdym omawianym miejscem wiąże się jakaś niezwykła historia, bo Rita ma wyjątkowo hojne serce i wygląda na to, że nie może usiedzieć na miejscu. 

 

Rozdział związane z sanktuariami to praktycznie gotowy plan na wyprawy małe i duże śladem kochanej Rity, a przy okazji zachęta do szukania innych miejsc, w których można spotkać Perłę Umbrii. Jej relikwie mamy w również w Oświęcimiu oraz pobliskich Wadowicach. W dalszej części albumu Małgorzata Pabis opowiada o procesach beatyfikacyjnym oraz kanonizacyjnym, a także przywołuje świadectwa ludzi, którzy doświadczyli cudów za wstawiennictwem św. Rity. Na końcu dostajemy garść modlitw pomagających zaprzyjaźnić się ze świętą z Cascii (przy okazji polecam uroczo wydany „Modlitewnik czcicieli św. Rity”, również z Domu Wydawniczego Rafael).

Publikacja ma formę albumu, dlatego znajdziemy w niej mnóstwo kolorowych zdjęć, ilustrujących to, o czym pisze Małgorzata Pabis. Twarda oprawa i dobrej jakości papier podnoszą walory estetyczne książki, która może być pięknym prezentem dla osoby drogiej sercu. Jestem oczarowana tym wydaniem, zarówno osobistymi wstawkami autorki i miłością z jaką pisze o Ricie, nie tracąc przy tym profesjonalizmu i reporterskiego zacięcia. „Święta Rita. Sanktuaria w Polsce. Historia. Świadectwa. Cuda. Miejsca kultu” to przepiękna, budząca czułość książka, która zachwyci każdego czciciela świętej od spraw beznadziejnych. A dla tych, którzy jeszcze Rity nie znają, może być iskrą zapraszającą do nawiązania relacji z tą wyjątkową świętą. Polecam z całego serca.

♥ ♥ ♥
Małgorzata Pabis, Święta Rita. Sanktuaria w Polsce. Historia. Świadectwa. Cuda. Miejsca kultu, Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-