Lekcja tolerancji dla dzieci, czyli „Kropka i kreska” Véronique Cauchy

 

Tomik „Kropka i kreska” był pierwszym wydanym przez wydawnictwo Kropka i okazał się fantastyczną zapowiedzią przyszłych, cudownych książek. Bo Kropka celuje w tytuły mądre, pomysłowe, ciekawe graficznie, rozwijające wyobraźnię i zmysł estetyczny. Czyli dokładnie takie, jak ich debiutancka „Kropka i kreska”.

„Inne tonacje ciszy”, czyli Remigiusz Mróz z serduszkiem na dłoni

Remigiusz Mróz

„Inne tonacje ciszy” to powieść Remigiusza Mroza stylizowana na książki z nurtu YA, łącząca w sobie miłość, akcję i tajemnicę. A może to wcale nie jest stylizacja? Może pan Mróz po prostu otworzył przed czytelnikami swoje serduszko i wylał z niego swój życiowy romantyzm i wrażliwość? Jakkolwiek by nie było, trzeba przyznać, że powieść jest świetna i czyta się ją jednym tchem.

Rok w książkach, czyli 12 ulubionych cytatów z lektur przeczytanych w 2023 r.

Wciąż czytam książki z ołówkiem w ręku i wynotowuję cytaty warte zapamiętania. Właściwie to zestawienie mogłoby się składać jedynie ze słów Radka Raka zapisanych w tomie „Agla. Aurora”. I choć drugi tom przygód Sofiji Kluk był zdecydowanie za długi i rozciągły (dobre 300 stron do wycięcia), to pięknych słów w nim nie zabrakło. Ale nie tylko pan Rak mnie olśniewał, dlatego przygotowałam dla was 12 moich ulubionych cytatów z 2023 r. Zapraszam!

Czytelnicze podsumowanie, czyli 12 książek na 12 miesięcy 2023 r.

 

Cały 2023 r. spędziłam z książką w ręku, choć finalnie nie przeczytałam aż tak dużo jak dotychczas. Co prawda dobiłam do 100 tytułów, ale dobre 20 z nich to były książki dla dzieciaków, które czytałam na głos z moim synem (niektóre nawet kilka razy). Kilkanaście książek porzuciłam z różnych przyczyn, kilka innych rozgrzebałam z zamiarem dokończenia ich w 2024 roku. A poniżej wybór moich 12 ulubieńców z ubiegłego roku. Zapraszam, a każdą książkę z listy polecam całym sercem.

Grudniowe okruszki


Grudzień minął mi w blasku światełek, z kawą w ulubionych zimowym kubku, z pysznym jedzeniem, ciasteczkami orzechowo-pomarańczowymi, ze śniegiem, z Mikołajem, w gronie bliskich, z wzruszeniami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia. I ogromem wdzięczności w sercu, bo mam za sobą naprawdę dobry, choć wcale nie łatwy rok.

„Drobny szczegół” Adaniy Shibli, czyli lakoniczna powiesć prosto z Palestyny

 

„Drobny szczegół” Adaniy Shibli to druga palestyńska powieść, jaką przeczytałam w życiu. Jak widać nie jest to literatura szczególnie popularna i chętnie wydawana. Do sięgnięcia po nią skłoniła mnie obecna sytuacja w Gazie i fakt, że można masowo zabijać ludzi zasłaniając się obroną własną. To wszystko łamie mi serce, dlatego sięgam po książki, bo chciałabym znaleźć logiczne wytłumaczenie dla czegoś, czego nie sposób objąć rozumem.

Kalendarze z duszą na 2024 r.

Zdrowie ze św. Hildegardą

Rok 2024 postanowiłam spędzić z ks. Janem Twardowskim, dlatego już w październiku kupiłam kalendarz z moim ulubionym księdzem-poetą. Nawet nie szukałam innego, ale pewnego dnia dzięki dobroci Wydawnictwa AA przywędrował do mnie terminarz „Zdrowie ze św. Hildegardą”, który jest czymś na kształt książki zielarsko-kucharskiej połączonej z kalendarzem.

„Bądźmy silni miłością”, czyli rok z ks. Jerzym Popiełuszką


Tegoroczny październik spędziłam w towarzystwie ks. Jerzego Popiełuszki. Codziennie szukałam inspirujących cytatów z nauczania Jurka, a przez to miałam okazję poznać go jeszcze lepiej i pokochać jeszcze bardziej. W tomiku „Bądźmy silni miłością” wydanym przez Edycję Świętego Pawła zebrano najważniejsze, najpiękniejsze i najbardziej poruszające słowa ks. Popiełuszki na każdy dzień roku. Nie trudno się domyślić, że ta mała książeczka, od pierwszego wejrzenia, stała się moją ulubioną.

W nowoczesnych domach z betonu, czyli „Architektura dwudziestolecia” Heleny Postawki-Lech

„Architektura dwudziestolecia” to już ostatni tom z błyskotliwej serii dla niedorosłych czytelników „20 lat XX wieku”. Publikacja autorstwa Heleny Postawki-Lech jest jak dla mnie najbardziej podręcznikowa. Trochę jakby to była książka do nauki w szkole, co wcale nie oznacza, że jest nudna.