Kalendarze z duszą na 2024 r.

Zdrowie ze św. Hildegardą

Rok 2024 postanowiłam spędzić z ks. Janem Twardowskim, dlatego już w październiku kupiłam kalendarz z moim ulubionym księdzem-poetą. Nawet nie szukałam innego, ale pewnego dnia dzięki dobroci Wydawnictwa AA przywędrował do mnie terminarz „Zdrowie ze św. Hildegardą”, który jest czymś na kształt książki zielarsko-kucharskiej połączonej z kalendarzem.Św. Hildegarda była benedyktyńską mniszką, wizjonerką, mistyczką. Kochała muzykę i przyrodę, znała się na ziołach, potrafiła spojrzeć na człowieka całościowo, lecząc nie tylko schorzenia, ale i zapobiegając nieporządnym stanom. Terminarz z Wydawnictwa AA łączy w sobie cechy typowego kalendarza z wiedzą na temat ziołolecznictwa. Na każdej rozkładówce po lewej stronie mamy tygodniowy kalendarz, z oznaczeniem imienin, świąt i uroczystości, a po prawej kapkę wiedzy św. Hildegardy.
Poszczególne zioła i specyfiki zostały uszeregowane zgodnie z ich dostępnością w naturze w danym miesiącu lub też zgodnie ze schorzeniami sezonowymi. Opisy ziół, wskazania do ich używania i związane z nimi przepisy zapełniają cała stronę. Zdjęcia i ilustracje pokazują wygląd omawianej rośliny lub prezentują gotowe potrawy. Na samym końcu zamieszczone zostały dwa indeksy - pierwszy do wyszukiwania po surowcu leczniczym, a drugi po dolegliwościach. Duży, książkowy format, twarda oprawa ze złoconymi napisami oraz piękne, kolorowe wnętrze zachwycają swoim urokiem. Z przyjemnością będę korzystać z tego terminarza w domu.


Natomiast kalendarz „Rok z ks. Janem Twardowskim” ma niewielki format wielkości modlitewnika, twardą oprawę, wklejki z kolorowymi zdjęciami i wierszami ks. Jana. Przy każdym dniu znajdują się sigla czytań, imieniny, ewentualne święta, miejsce na notatki oraz cytaty różnych mądrych ludzi. Pod każdą niedzielą mamy też krótką homilię ks. Twardowskiego. Co prawda wolałabym widzieć cały tydzień na jeden rozkładówce, a nie tylko 4 dni, ale niewielki format i ilość dodatków wymuszają taki układ. Sama książeczka jest śliczna i zgrabna. Znam te kalendarze od wielu, wielu lat i bardzo się cieszę, że ten mały tomik będę nosić ze sobą w torebce. Wkleję sobie tylko do środka obrazek z Jurkiem Popiełuszką i już będzie idealnie!Zdrowie ze św. Hildegardą

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-