Czytelnicze podsumowanie, czyli 12 książek na 12 miesięcy 2023 r.

 

Cały 2023 r. spędziłam z książką w ręku, choć finalnie nie przeczytałam aż tak dużo jak dotychczas. Co prawda dobiłam do 100 tytułów, ale dobre 20 z nich to były książki dla dzieciaków, które czytałam na głos z moim synem (niektóre nawet kilka razy). Kilkanaście książek porzuciłam z różnych przyczyn, kilka innych rozgrzebałam z zamiarem dokończenia ich w 2024 roku. A poniżej wybór moich 12 ulubieńców z ubiegłego roku. Zapraszam, a każdą książkę z listy polecam całym sercem.


1. „Śmierć przychodzi nawet latem” Zsuzsy Bánk – za prozę, która przywiera do czytelnika na zawsze i za wzruszający hołd oddany letnim dniom, wakacyjnej beztrosce, kołyszącej wodzie, a przede wszystkim człowiekowi, który był uosobieniem lata i miłości.

2. „Ciemna strona” Markéty Pilátovej – za zjawiskową baśń dla dużych czytelników, magię, tajemnicę, miłość i oczywiście Mirka!

3. „Kolekcjoner śniegu” Jana Štiftera – za pachnącą mickiewiczowymi balladami opowieść o trudach codzienności, sile pamięci i ludziach, których spotykamy na swojej drodze.

 4. „Opowiadania i wiersz” Zdenka Svěráka – za ciepełko, otulającą błogość, poczucie humoru oraz czułość do świata i ludzi.

5. „Braciszek” Claray Dupont-Monod – za przejmującą, naszpikowana emocjami powieść o miłości i samotności wśród bliskich oraz za pewność, że nie wszystko stracone, bo dopóki się żyje zawsze można coś jeszcze zrobić. 

6. „Stella Maris” Cormaca McCarthy'ego – za smutek i samotność krążece w żylach, niespełnienia i miłość niemożliwą.

7. „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” Kaliny Błażejowskiej – za brawurowo napisany reportaż poskładany ze strzępków historii, przywracanie pamięci i zapomniane oblicze Zagłady.

8. Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu” Anny Bikont – za bolesne opowieści o przetrwaniu i życiu w cieniu Zagłady.


9. „Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości” Agaty Romaniuk – za cudowne opowieści o tym, że nigdy nie jest za późno na miłość.

10. Synek księdza Kaczkowskiego” Piotra Żyłki i Patryka Galewskiego – za milion wzruszeń, dobro i opowieść niosącą nadzieję. 

11. Wolność jest w Niej. Z Maryją na ścieżkach Biblii i życia” s. Anny Marii Pudełko i Marii Miduch – za najlepszą książkę o Miriam z Nazaretu, pełną emocji, okryć i zwykłego życia.

12. Wiersze wszystkie” Wisławy Szymborskiej – za przepięknej urody tomiszcze pełne zachwytów i olśnień.


Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-