„Bądźmy silni miłością”, czyli rok z ks. Jerzym Popiełuszką


Tegoroczny październik spędziłam w towarzystwie ks. Jerzego Popiełuszki. Codziennie szukałam inspirujących cytatów z nauczania Jurka, a przez to miałam okazję poznać go jeszcze lepiej i pokochać jeszcze bardziej. W tomiku „Bądźmy silni miłością” wydanym przez Edycję Świętego Pawła zebrano najważniejsze, najpiękniejsze i najbardziej poruszające słowa ks. Popiełuszki na każdy dzień roku. Nie trudno się domyślić, że ta mała książeczka, od pierwszego wejrzenia, stała się moją ulubioną.


Od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki minęło 39 lat, a nauczania, do których sięgałam nie straciły na aktualności, wciąż mają moc poruszania serca i inspirują do życia pełnego wiary, nadziei i miłości. Widać w nich człowieka o niezachwianych zasadach, silnego wewnętrznie, a przy tym troskliwego i uważnego na innych. Bo taki był Jurek, skromny, dobry, empatyczny. Potrafił słuchać i dostrzegał ludzkie troski. W swoich kazaniach zawsze stawał po stronie słabszych i pokrzywdzonych. Nie usprawiedliwiał zła, nazywał grzechy po imieniu, a przy tym miał otwarte serce na każdego człowieka. Głosił prawdę o Bożym miłosierdziu. Niesłusznie wrzucany do politycznego worka razem z Solidarnością i całą resztą, choć przecież cały czas był obok, a sprawy społeczeństwa i państwa żywo go interesowały. Ale w swoich homiliach Jurek zwracał się w stronę człowieka – jego codziennych spraw, trosk i zmartwień. I o tym mówił.

„Bądźmy silni miłością” to malutki tomik wielkości modlitewnika, który za każdym razem otwieram z drżącym sercem. Lubię poznawać i przypominać sobie kolejną myśl Jurka. Jego nauczanie nie straciło na aktualności, wciąż ma moc dotykania duszy, a sam Jerzy jest dobrym i wiernym przyjacielem. Jak dobrze, że Edycja Świętego Pawła przygotowała tę książeczkę, wydaną z taką starannością i pieczołowitością o każdy szczegół. Piękny, malutki tomik pełen ukrytych skarbów - myśli kotwic, myśli drogowskazów, strzał przeszywających serce. Tych niewygodnych, bo przypominających trudne prawdy i tych wzruszających, bo skupionych na Tym, który jest Miłością.
„Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą.
Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią.
Modlić się, gdy inni przeklinają.
Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić.
Przebaczyć, gdy inni nie potrafią.
Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą”.


Czego sobie i Wam życzę.

♥ ♥ ♥
ks. Jerzy Popiełuszko, Bądźmy silni miłością, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2023.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-