Moja przyjaciółka Miriam, czyli „Wolność jest w Niej. Z Maryją na ścieżkach Biblii i życia”

Lepszej książki na październik nie znajdziecie. W ogóle lepszej książki o Matce Bożej ze świecą szukać. Przynajmniej dla mnie ta pozycja okazała się przełomowa, bo pokazała mi Maryję nie jako ładną panią z uduchowionym wyrazem twarzy, ale jako Miriam z Nazaretu – zwykłą dziewczynę, żonę, matkę, przyjaciółkę, sąsiadkę.


W książce „Wolność jest w Niej. Z Maryją na ścieżkach Biblii i życia” Maria Miduch oraz s. Anna Maria Pudełko analizują każdy fragment Ewangelii odnoszący się do Maryi i choć tak naprawdę źródłowego tekstu nie ma wiele, to składa się z niego cala historia życia Miriam. Od odwiedzin Archanioła Gabriela, po Golgotę, aż do Wniebowzięcia. Autorki są taktowe, bo to co zakryte wciąż pozostaje tajemnicą Miriam i jej rodziny. Obie panie nie wchodzą z butami w intymność innej kobiety, ale skupiają się na tym co jawne, dokładając do biblijnej relacji historyczny i kulturowy kontekst oraz uzupełniając wszystko o emocje, które łatwo przegapić. Wchodzą głębiej w życie Maryi, aby każda z nas mogła zobaczyć odbicie własnych przeżyć w tym wszystkim, czego doświadczała matka Jezusa.
„On jest bardzo konkretny, jednak według swojej miary miłości, a nie naszych przewidywań. Patrząc tak po ludzku, to wcale nie był dobry czas. Za późno dla Elżbiety i Zachariasza, którzy tyle lat czekali na syna i otrzymali go od Boga w chwili, kiedy czas ich ludzkiej płodności już się skończył… Za wcześnie dla Miriam, która jeszcze nie zdążyła zamieszkać z Józefem, a już spodziewa się dziecka… Warto, abyśmy pytały też same siebie, czy w naszych „za późno” i „za wcześnie” potrafimy zauważyć dar Bożego nawiedzenia, Jego miłujące „teraz”.

- s. Anna Maria Pudełko -
Droga Miriam, jej zmagania, wybory, sytuacje ze zwykłego życia, to droga każdej z nas. Autorki odzierają ją z lukru, zmywają róż z jej policzków i ubierają w codzienność, a nie dostojne suknie. Wszystko o czym opowiadają odnoszą do Pisma Świętego, prostując błędy wynikające choćby z wiekowych pieśni kościelnych, apokryficznych opowiastek i nabożnych historyjek. Dzięki temu przed naszymi oczami staje młoda kobieta z całą swoją wiarą, siłą i niezwykłością. Po lekturze już nie dziwi dlaczego Bóg właśnie ją wybrał na matkę dla swojego syna.

Obie autorki w porywający sposób pokazują Miriam jako kobietę wolną i pełną wiary, która ma odwagę robić swoje. Miriam nie ulega presji otoczenia, nie pozwala skrępować się regułom i oczekiwaniom innych ludzi. Trzyma się wiary, myśli samodzielnie, potrafi podejmować decyzje, jest troskliwa i uważna na ludzi. Jest blisko, ale swoją osobą nie krępuje innych, ani nie narzuca swojej woli. Jest wolna, ufna i kochająca. Dlatego Jezus też taki jest. Przecież wychowała go Miriam, to jej oczami początkowo oglądał świat, od niej i Józefa uczył się relacji.
„Z naszego domu rodzinnego wynosimy najwięcej. Odczytać z wiarą historię własnego życia jako historię zbawienia oznacza przyjąć, docenić, ucieszyć się każdym otrzymanym dobrem. Znaczy także zauważyć to dobro obecne w naszych najbliższych i w wydarzeniach, które towarzyszyły naszemu rozwojowi. I umieć za nie dziękować Bogu i innym, nawet po latach.
Odczytywać historię własnego życia jako historię zbawienia to także umieć nazwać każdy brak lub krzywdę. To zauważyć obecność i działanie Boga w tych trudnych i bolesnych chwilach. Przebaczyć krzywdy i zrezygnować z roszczeń i oczekiwań, niespełnionych potrzeb czy marzeń, wymaga wiele życiowej dojrzałości i siły. Lecz jedynie tak osiąga się dorosłość i dojrzałość. Jedynie tak, pożegnawszy się z przeszłością, możemy żyć dziś, tu i teraz, stając się sobą według pragnień Boga”.

- s. Anna Maria Pudełko -

Siostra Anna Maria Pudełko oraz biblistka Maria Miduch w swojej rozmowie dzielą się wiedzą, opowieściami, doświadczeniem, pasją, zarażają entuzjazmem. Są bezpośrednie i szczere, również opowiadając o swoich relacjach z Matką Jezusa. Dzięki tomikowi „Wolność jest w Niej” zapragnęłam jeszcze bardziej inspirować się postawami Miriam i zbliżyć się do niej w mojej codzienności. Zobaczyłam w niej bliską przyjaciółkę, a s. Anna i p. Maria skutecznie skróciły dystans dzielący mnie od Maryi, za co jestem im szczególnie wdzięczna. Wiem, że będę często wracać do pozaznaczanych fragmentów, aby wciąż uczyć się od Miriam bliskości i wolności, które stoją na mocnych fundamentach wiary. Przełomowa książka, serdecznie polecam wszystkim dziewczynom i kobietom.

♥ ♥ ♥
s. Anna Maria Pudełko, Maria Miduch, Wolność jest w Niej. Z Maryją na ścieżkach Biblii i życia, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2023. 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-