Rozmodlony rok, czyli „Modlitwy na każdy czas” s. Bożeny Marii Hanusiak

Minęło zaledwie kilka dni nowego roku, niecałe dwa tygodnie, a ja już wiem, że mały, szmaragdowy tomik będzie, a w zasadzie już jest, prawdziwym skarbem. „Modlitwy na każdy czas” s. Bożeny Marii Hanusiak to wyjątkowy codziennik, który rozświetla dzień, pozwala się zatrzymać i skierować swoje myśli w kierunku Nieba.


Siostra Hanusiak prowadzi życie pustelnicze, którego owocem są liczne publikacje książkowe. Zdaje się, że autorka jest prawdziwą specjalistka od modlitwy, a już na pewno ma bardzo wrażliwe ucho na Słowo Boże. W „Modlitwach na każdy czas” na każdej stronie znajdziemy krótki, czasami nawet jednozdaniowy fragment Biblii, który siostra uzupełnia o równie krótkie rozważanie (dosłownie dwa, trzy zdania tekstu). Sercem tej publikacji są modlitwy wynikające z cytowanych fragmentów Pisma Świętego. To w nich znajdują się odniesienia do ludzkiego życia, naszych codziennych trosk i słabości. Niektóre z nich są wołaniem o pomoc, ogień żywej wiary, miłość i nadzieję. Inne to piękne przykłady dziękczynienia i uwielbienia dla tego, który jest Miłością.

Siostra Bożena Maria Hanusiak używa prostych słów, jest w swoich wyznaniach i modlitwach rozbrajająco szczera, a przez to inspiruje do tego, aby przed Bogiem stawać z otwartym sercem, mówić wprost o tym co boli, co trapi, ale też co sprawia radość. Przecież chodzi o relację, o bliskość, o codzienność z Bogiem. Dlatego serdecznie Cię namawiam, znajdź w ciągu dnia chwilę, żeby zapoznać się z rozważaniami z dnia. Pora nie ma znaczenia. Może to być rano, żeby słowa pracowały, żeby nieść je ze sobą w swoje zwyczajne sprawy. Może to być wieczorem, żeby podsumować dzień, docenić to co dobre, przyjrzeć się krytycznie temu, co niekoniecznie się udało. Ale równie dobrze może to być dowolna chwila, między obiadem a kawą, pranie a zdaniem z dziećmi, między zabawą a sprzątaniem. Bo każdy moment jest dobry, żeby odezwać się do Jezusa, uśmiechnąć i tak po prostu pogadać.

A na zachętę fragment z dzisiejszej modlitwy:

„Boże przebacz mi, że tak łatwo staję się sędzią moich bliźnich. Daj mi spojrzenie miłosierdzia – rozumiejące słabość drugiego człowieka. Nie pozwól mi sądzić z pozoru".

♥♥♥

Bożena Maria Hanusiak, Modlitwy na każdy czas, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2023.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-