Lord Vader jakiego lubimy, czyli pierwszy w tym roku numer „Star Wars Komiks”!

Ach, panowie Charles Soule (scenarzysta) i Giuseppe Camuncoli (ilustrator) nie zawiedli moich oczekiwań. Najnowszy komiks o Lordzie Vaderze jest równie dobry i mroczny, co jego poprzednik (numer 4/2018 Star Wars Komiks). Takiego przerażającego i bezlitosnego Vadera lubię najbardziej!


W zeszycie zatytułowanym „Walka do końca” znajdziemy dwie opowieści z cyklu „Darth Vader. Mroczny Lord Sithów”, czyli „Gasnący blask” i „Zasada pięciu”. W pierwszej z nich śledzimy poczynania Jocasty Nu, bibliotekarki z Archiwów Jedi (moja praca marzeń), która próbuje ocalić dziedzictwo Zakonu po maskarze Anakina Skywalkera. Natomiast Lord Vader staje na czele Inkwizycji, czyli grupy byłych rycerzy Jedi, którzy przeszli na ciemną stronę Mocy. Ich zadaniem jest dalsza likwidacja Jedi pozostających przy życiu.

Natomiast druga historia stanowi naturalną kontynuację tej pierwszej. Lord Vader cały czas szuka Jedi i zupełnie nieoczekiwanie wpada w zasadzkę łowców nagród. Co prawda udaje mu się ujść z życiem, ale wniosek jest tylko jeden – ktoś z bliskiego otoczenia Vadera jest zdrajcą. 
 
Obie historie zostały świetnie napisane i narysowane. Graficznie to z pewnością najlepsza seria ukazująca pod szyldem „Star Wars Komiks”. Fantastyczne, sugestywne i dynamiczne kadry plus perfekcyjnie dobrane kolory tworzą mroczny i niepokojący klimat. Scenariusz Charlesa Soule jest równie dobry, mocny i konkretny. Szybkie tempo akcji nie pozwala czytelnikowi się nudzić, zdarzją się nawet drobne żarciki, które rozładowują nieco napiętą atmosferę. Jednak autor nie skupia się tylko na walkach, bo niedawana przemiana Skywalkera i wewnętrzne przeżycia Dartha Vadera są równie istotne co machanie mieczem świetlnym. Cały czas twierdzę, że Lord z komiksu jest o wiele ciekawszy, straszniejszy i bardziej bezwzględny niż jego filmowy odpowiednik. Dlatego lektura komiksu jest ekscytującym przeżyciem.

Zeszyt „Darth Vader. Walka do Końca” spełnia wszystkie moje oczekiwania i ląduje na półce z ulubionymi komiksami. Jeśli mielibyście skupić się tylko na jednej serii ze wszystkich ukazujących się w ramach zeszytów „Star Wars Komiks”, to proszę, niech to będzie właśnie „Darth Vader. Mroczny Lord Sithów”. 

♥ ♥ ♥
Star Wars Komiks 1/2019 Darth Vader. Walka do Końca, Giuseppe Camuncoli, Charles Soule, tłum. Maciej Drewnowski, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2019.
 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-