Jak żyć z lękiem – Marcin Matych (recenzja)

Lipiec jest najgorszy. Światło jest za mocne, a świat ma za ostre kontury. Moje nadszarpnięte nerwy źle znoszą wszechobecną jasność, przed którą trudno się gdzieś ukryć. Dlatego szukam pociechy w książkach. Publikacja „Jak żyć z lękiem” Marcina Matycha to dobra rzecz, która powstała po to, żeby lękowcom żyło się łatwiej.

Kalimera. Grecka kuchnia radości - Dionisios Sturis (recenzja)

O tym, że książka kucharska może być piękna przekonałam się już wiele razy, ale że można się w jakiejś zakochać, to dla mnie nowość. Połączenie smaku i opowieści, w reporterskiej wersji Dionisiosa Sturisa sprawiło, że przepadłam. „Kalimera. Grecka kuchnia radości” to prawdziwe cudo o smaku fety i miodu. Okazuje się, że nawet przepisy kulinarne można zapisać w taki sposób, że aż chce się czytać.

Znak z góry - Paweł Brol (recenzja)

 

Nową powieść młodego i zdolnego Pawła Brola trudno tak do końca scharakteryzować. „Znak z góry” to mieszanka thrillera, obyczajówki, a także postapo z motywami chrześcijańskimi i ekologicznymi. Brzmi osobliwie? Możliwe, ale o dziwo takie połączenie działa, a jego efektem jest solidna i wciągająca opowieść, dziejąca się w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie - Ewa Winnicka (recenzja)

 

„Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie” Ewy Winnickiej to reportaż idealny na lato. Jest tu wszystko, czego można oczekiwać od dobrej książki - zaskakująca historia, zupełnie inny świat, ciekawi bohaterowie oraz świetny, wyważony styl autorki.

Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków - Magdalena Ogórek (recenzja)

Ależ mi ta książka namieszała! Idealnym podsumowaniem lektury „Listy Wächtera” mogłaby być ikonka z wybuchającym mózgiem. Czacha eksplodowała mi kilka razy. Po pierwsze treść – rewelacja, pochłaniałam ją łapczywie i z dziecięcym entuzjazmem, który towarzyszył mi w trakcie oglądania filmów o Indianie Jonesie. Natomiast każdy kolejny wybuch związany był ze stylem pani Magdaleny Ogórek, tak boleśnie słodziutkim i infantylnym, że trudno mi uwierzyć, że jakakolwiek redakcja to puściła.

Kocham cię, ale wybieram ciemność - Claire Vaye Watkins (recenzja)

Nic mi w tej powieści nie pasuje. Nie lubię takich bohaterek jak Claire, nie lubię takiego rozwoju fabuły, jaki proponuje autorka. A jednak nie mogłam się oderwać od lektury „Kocham cię, ale wybieram ciemność”, a teraz nie mogę przestać myśleć o tym, co przeczytałam.

Cholerna sakura - Giulio Macaione (recenzja)

„Cholerna sakura” to komiks obyczajowy, który aspiruje do ambitnej historii z przesłaniem, co scenarzyście nie do końca udaje się zrealizować. Jednak nawet odrobina przewidywalności nie psuje efektu końcowego oraz nie odbiera uroku opowieści snutej przez Giulio Macaione.

104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem - Kamila i Paweł Florczak (recenzja)

Podróżowanie z dziećmi diametralnie różni się od tego w gronie dorosłych. Mając na pokładzie małych odkrywców i obieżyświatów zwraca się uwagę na inne aspekty, a przede wszystkim szuka miejsc, które zainteresują nasze pociechy. W poszukiwaniu podróżniczych inspiracji warto wyposażyć się w publikację „104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem”.

Pewnego razu we Francji t. 3 – Fabien Nury (recenzja)

Ostatni tom i wielki finał „Pewnego razu we Francji” pozostawia czytelnika z przyjemnym poczuciem satysfakcjonującej lektury. Fabien Nury znów wspina się na wyżyny, fenomenalnie zamyka historię Josepha Joanovici i udowadnia, że jego dzieło to komiks na najwyższym poziomie.