104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem - Kamila i Paweł Florczak (recenzja)

Podróżowanie z dziećmi diametralnie różni się od tego w gronie dorosłych. Mając na pokładzie małych odkrywców i obieżyświatów zwraca się uwagę na inne aspekty, a przede wszystkim szuka miejsc, które zainteresują nasze pociechy. W poszukiwaniu podróżniczych inspiracji warto wyposażyć się w publikację „104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem”.


Kamila i Paweł Florczak to autorzy bloga Ready for Boarding, ludzie, którzy kochają podróże i skutecznie przekonują, że odkrywanie świata z dziećmi jest możliwe, trzeba tylko trochę zmienić perspektywę i poszukać atrakcji, które zainteresują całą rodzinę. W swojej książce podrzucają 104 ciekawe lokalizacje, które warto odwiedzić z dzieciakami na pokładzie. Na wstępie autorzy dzielą się swoim doświadczeniem w kwestii przygotowania małych ludzi do drogi opowiadają o tym, co znajdziemy w ich książce. Wspominają choćby o tym, że zawsze uprzedzają młodych gdzie i kiedy jadą. I to jest bardzo dobra rada, bo z doświadczenia wiem, że długo szykowana niespodzianka może przynieść odwrotny efekt i dziecko zamiast się cieszyć, będzie przytłoczone przez emocje.

Wszystkie prezentowane atrakcje zostały podzielone na 11 tematycznych kategorii:
 • Wodne szaleństwo,
 • Nauka pełna doświadczeń!,
 • W świecie dinozaurów,
 • Kolej na… kolej,
 • Muzeum nie musi być nudne!,
 • Na łonie natury,
 • Tylko zabawa!
 • Tajemnice i magiczne krainy,
 • Wiejskie klimaty,
 • W książęcych rezydencjach,
 • Oko w oko ze zwierzętami.


Jak widzicie jest w czym wybierać. Są tu atrakcje typowo rozrywkowe i dość oczywiste, ale też najróżniejsze ciekawe lokalizacje, które sama, jako dorosła osoba, odwiedziłabym z przyjemnością. Rozstrzał terytorialny obejmuje całą Polskę, wszystkie omawiane punktu zostały oznaczone na mapie, a dodatkowy rozdział obejmuje trasy po konkretnych województwach, żeby jeszcze łatwiej można było ogarnąć planowanie wycieczek. 

 


Każda lokalizacja została krótko opisana oraz dobrze obfotogarfowana. Kolorowych zdjęć jest mnóstwo, co jest wielką zaletą tej publikacji. Poza krótkimi notatkami o miejscu, autorzy umieszczają również kody QR do filmów o konkretnych atrakcjach, podrzucają informacje o adresie obiektu, dojeździe, cenach oraz podsumowują wszystko swoją opinią i oceną. Dodatkowo określają daną atrakcję wybranymi znacznikami, które mają ułatwić poruszanie się po książce. Całość jest czytelna i wygląda bardzo estetycznie.

„104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem” to sympatyczna publikacja, która jest znakomitym źródłem inspiracji na podróże dla całej rodziny, tak, żeby rodzice mogli odsapnąć od codzienności, a dzieciaki były szczęśliwe. Wspólnie spędzony czas jest bezcenny, a nawet małe i oczywiste wyprawy nie tylko poszerzają horyzonty, ale przede wszystkim budują bliskość i tworzą najpiękniejsze wspomnienia.

♥♥♥
Kamila i Paweł Florczak, 104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem, wyd. Bezdroża, Gliwice 2023.

 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-