Liga literackich naprawiaczy, czyli „Plot Holes” Seana Murphy’ego

Od czasów mojej dziecięcej miłości do Scooby’ego Doo i tych wścibskich dzieciaków, uwielbiam motyw grupy rozwiązującej jakieś problemy. Akcja i humor, to połącznie, do którego mam wyjątkową słabość, dlatego serduszko zabiło mi mocnej na widok komiksu „Plot Holes” Seana Murphy’ego. Album ujął mnie przede wszystkim pomysłem na literacką fabułę.


Pierwsze skojarzenie z „Plot Holes”? „Liga niezwykłych dżentelmenów”. Co prawda znam tylko wersję filmową, ale to nie ma znaczenia, bo chodzi o sam typ drużyny. Otóż enigmatyczna Redaktorka zbiera grupę Herosów będących rożnymi literackimi osobowościami, których zadaniem jest „naprawianie” dzieł literackich poprzez usuwanie tytułowych dziur fabularnych. Czy dla kogoś kto kocha książki od maleńkości może być ciekawszy motyw? Ależ oczywiście, że nie!

W scenariuszu Seana Murphy'ego liczy się przede wszystkim akcja. Razem z grupką osobliwych postaci (uwielbiam takie połączenia różnych dziwaków) czytelnik „skacze” po różnych światach, podgląda to, co popsute oraz obserwuje akcje „naprawcze”. Dzięki temu w komiksie cały czas coś się dzieje, a różne dramy doprawione zostają sporą dozą chwytliwego humoru. Gdzieś pod rozrywkową powierzchnią, między kolejnymi kadrami, Murphy ukrywa drugie dno, którym jest opowieść o pracy twórczej ze słowem. Pachnie ambicjami, ale nie na tyle mocno, żeby zaburzać zabawę około życiowymi rozkminami. Jest czas na odrobinę zadumy nad losem pisarza i lecimy dalej, bo przecież trzeba działać.

Warstwa graficzna to prawdziwa perełka. Dużo kolorów, dynamicznych kadrów i rozmachu w tworzeniu świata przedstawionego oraz bohaterów. Do tego brudna, kreskówkowa kreska autora wspaniale wizualizuje fabularną mieszankę. Na komiks Seana Murphy'ego patrzy się wspaniale, choć muszę przyznać, ze trochę gorzej się go czyta. Te przeskoki i natłok wątków trochę mnie zmęczyły i sprawiły, że musiałam sobie ten album dawkować po kawałku. Co nie zmienia faktu, że całość odbieram bardzo pozytywnie.

„Plot Holes” wyróżnia się oryginalnym pomysłem fabularnym, ciekawymi postaciami, wartką akcją i fantastyczną oprawą graficzną. Prawdziwa gratka dla fanów książkowych światów i nietuzinkowych komiksów.

♥ ♥ ♥
Sean Murphy, Plot Holes, tłum. Maciej Muszalski, Non Stop Comics, Katowice 2023.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-