Wesoła przygoda z Mikołajem, czyli „Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?” Richarda Scarry’ego

 

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj? Dzisiaj! A więc to idealny moment, żeby polecić Wam cudną książeczkę Richarda Scarry’ego o takim właśnie tytule.


Wszyscy mieszkańcy małego miasteczka szykują się do Świąt. Dzieci najbardziej nie mogą doczekać się odwiedzin Mikołaja, a dorośli krzątają się przy codziennych sprawach. Zawsze chętny do pomocy i serdeczny prosiaczek pan Niezdarek próbuje wszystkich wyręczać i z radością pomaga swoim sąsiadom. Niestety pan Niezdarek nosi swoje imię nie bez powodu. Otóż nasz rumiany przyjaciel jest wyjątkowo niezdarny (ach, jak ja się z nim identyfikuję!) i jego poczynania kończą się katastrofą. Smutny i niedoceniany pan Niezdarek postanawia ruszyć przed siebie, żeby trafić w miejsce gdzie będzie potrzebny. Jeszcze nie wie o tym, że daleka droga zaprowadzi go wprost do domu Świętego Misiokołaja, któremu będzie musiał pomóc dostarczyć dzieciom wszystkie prezenty.

„Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?” to książeczka tak urokliwa i dowcipna, że szeroki uśmiech jest obowiązkowym elementem lektury. Postać niezgrabnego pana Niezdarka wzbudza mnóstwo emocji. Początkowo jego perypetiom towarzyszy rozbawienie, później współczucie, a w punkcie kulminacyjnym czytelnicy ze wszystkich sił kibicują Świętemu Niezdarkołajowi, żeby udało mu się dostarczyć prezenty i nie zawieść dziecięcych oczekiwań. Fabuła jest prosta, ale bardzo wciągająca i przede wszystkim humorystyczna. Liczne neologizmy tylko podkreślają komizm sytuacyjny i są świetnym ćwiczeniem dla języka. Ale sympatyczna treść to nie wszystko, bo pierwsze skrzypce grają tutaj charakterystyczne ilustracje autora.
 
 
 
Kreska Richarda Scarry’ego jest prosta, ale bardzo dynamiczna, dzięki temu mamy wrażenie, że postaci są w ciągłym ruchu, zaraz wyskoczą z książeczki i rozbiegną się po całym pokoju. Dużo spokojnej bieli połączanej z intensywnymi kolorami, dbałość o mimikę bohaterów i sporo dopracowanych szczególików sprawiają, że oglądanie wyczynów pana Niezdarka sprawia mnóstwo frajdy, a czytelnikowi trudno usiedzieć spokojnie na miejscu. Układ teksu i obrazków również podkreśla dynamizm całej opowiastki i jest dodatkową atrakcją.

„Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?” to ciepła i pełna przygód historia dla wszystkich przedszkolaków. Autor zwraca uwagę na to jak ważna jest wiara we własne siły i chęć niesienia pomocy innym, a robi to w tak zabawny i nienachalny sposób, że przesłanie płynące z jego bajeczki każde dziecko przyswoi intuicyjnie. Figlarne ilustracje i pełna akcji treść gwarantują doskonała zabawę i chwilę refleksji. Cudna książeczka do czytania przez wiele lat. My jesteśmy zachwyceni, czego i Wam życzymy. A teraz proszę się przyznać kto był grzeczny i znalazł już prezent od Świętego Mikołaja?

♥ ♥ ♥
Richard Scarry, Kiedy przychodzi Święty Mikołaj? (tyt. oryg. The Night Before The Night Before Christmas), tłum. Marta Tychmanowicz, wyd. Babaryba, Warszawa 2020.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-