Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli wszystko co chcielibyście o energii

Z okazji dzisiejszego Dnia Książki dla Dzieci chciałabym Wam pokazać najbardziej energetyczną książkę na świecie! Tomik „Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii” to najlepszy według mnie tytuł z całej eko serii od Wydawnictwa Babaryba.


Co jest takiego wyjątkowego w książeczce autorstwa Christiny Steinlein? Wszystko! Podejście do tematu, kompleksowy przekaz, lekkość podania, humorystyczne ilustracje, komiksowa forma. Cała publikacja jest wymuskana i dopracowana w każdym calu. I nie chodzi tylko o estetykę wydania, która u Babaryby zawsze jest na najwyższym poziomie, ale przede wszystkim o treść, która okazała się porywająca. Autorka z rozmachem, choć w wersji skróconej, żeby nie zanudzać niedorosłych, opowiedziała wszystko na temat energii. Od tej, pomagającej dzieciakom szaleć i bzikować przez cały dzień, a której rodzice szukają w kubkach z kawą, przez energię słoneczną odpowiadającą za życie, po energię kojarzącą się po prostu z prądem.


Skąd się bierze energia? Co jej zawdzięczamy? W jaki sposób ludzie nauczyli się ją pozyskiwać i wykorzystywać? Jakie w tym wszystkim są działania człowieka - te dobre i te źle? O tym wszystkim i wiele, wiele, wiele więcej przeczytacie w tym niesamowitym tomiku. Christina Steinlein nie bajeruje i nie przedłuża, ale wybiera tylko najważniejsze informacje. Do tematu podchodzi z prostotą, lekkością i poczuciem humoru, a przy tym zaraża pasją, dlatego jej książkę czyta się niemal z wypiekami na twarzy i niesłabnącą fascynacją. Te teksty, w zestawieniu z żartobliwymi ilustracjami Annie Becker (nasze ulubione to te, związane z ciałem człowieka) tworzą kapitalną całość, która bawi, uczy i zachęca do dalszego poszerzania wiedzy. Jestem oczarowana i zachwycona. Takich mądrych i wartościowych książek dla dzieciaków nam potrzeba!

♥ ♥ ♥
Christina Steinlein, il. Annie Becker, Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii (tyt. oryg. Die ganze Welt steckt voller Energie. Alles über die Kraft, die uns antreibt), tłum. Katarzyna Łakomik, wyd Babaryba, Warszawa 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-