Dzika Polska, czyli 72 nieoczywiste wycieczki

Zapachniało, zajaśniało - wiosna, ach to ty! Spóźniona nieco, ale jest! Teraz już będzie tylko cieplej, choć wiadomo, że pogoda będzie jeszcze kaprysić. Ale, ale, patrzmy z nadzieją w przyszłość i planujmy kolejne wypady na łono natury. Z pewnością pomoże w tym książka Magdaleny Dziadosz „Dzika Polska. Tam, gdzie wciąż rządzi natura”.


Mam trochę mieszane uczucia, jeśli chodzi o tytuł tomu, bo skoro są w Polsce miejsca dzikie, w których natura wiedzie prym, to w domyśle powinny takie zostać i a kysz wszyscy zwiedzający. Na szczęście z tą dzikością jest trochę na wyrost, bo na takiej Pustyni Błędowskiej albo na szlaku na Wielką Rycerzową w weekendy dzikie to są głównie tłumy ludzi. Co nie zmienia faktu, że to piękne miejsce warte odwiedzenia. Dlatego planując wyjazd na wycieczkę w miejsce proponowane przez Magdalenę Długosz warto skupić się na przyrodniczek wrażliwości, której w publikacji nie brakuje.

Autorka posegregowała odwiedzane miejsca w trzech kategoriach: wybrzeże Bałtyku i pas pojezierzy, niziny środkowopolskie oraz wyżyny, Kotliny Podkarpackie, Sudety i Karpaty. Spośród 72 propozycji odpoczynku na łonie natury każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. W swojej publikacji Magdalena Dziadosz oznacza każdą lokalizację na mapie Polski, podpowiada kiedy jechać, gdzie zaparkować, jakie atrakcje są w okolicy, a przede wszystkim barwnie opisuje każde miejsce skupiając się na przyrodzie. Autorka opisuje jakie gatunki zwierząt i roślin można spotkać w okolicy i na co zwrócić szczególną uwagę.

Publikacja „Dzika Polska” czaruje mnóstwem kolorowych fotografii. Zamieszczone zdjęcia, to zarówno krajobrazy z szeroką perspektywą, jaki i zbliżone kadry skupione na detalach – na uchwyconych zwierzętach, kwiatach, wszelakich robaczkach. Już samo oglądanie książki sprawia radość i relaksuje. Uwielbiam podziwiać fotografie tego typu, marzyć i panować. No bajka! Jednak największe wrażenie robi wrażliwość autorki na piękno na świata, na roślinki i nawet malutkie stworzonka, które przymykają gdzieś niezauważone. Dlatego jej przewodnik to nie tylko źródło turystycznych inspiracji, ale też piękna lekcja przyrodniczej uważności.

♥ ♥ ♥
Magdalena Dziadosz, Dzika Polska. Tam, gdzie wciąż rządzi natura, wyd. Bezdroża, Gliwice 2023. 

 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-