Świat gór, czyli przepięknie ilustrowana książka dla kochających góry

Z książkami ilustrowanymi przez Dietera Brauna mam trochę tak, że tekst jest mniej ważny niż ilustracje genialnego artysty. Jednak tym razem zachwyt jest totalny i obejmuje wszystko – od górskiej tematyki (kocham!), przez cudowne ilustracje, po jakość wydania (Kropka, wiadomo!). „Świat gór” to perełka w każdym calu, piękna, zadziwiająca i rozbudzająca miłość do górskich wędrówek.


To miała być książka dla mojego synka, ale nie oszukujmy się dłużej, pyszni dumnie na mojej półce i nie mam zamiaru jej nigdzie przenosić. Dieter Braun odmalowuje górski świat w swoim unikatowym stylu. Jego geometryczne, a jednak realistyczne ilustracje są moimi ukochanym od lat. Szczególnie zwierzęta widziane jego oczami prezentują się fenomenalnie, jednak krajobrazom, sprzętom i ludziom także nie można niczego zarzucić. Talent, poczucie smaku i wrażliwość idą u niego w parze i tworzą niezapomnianą całość. Tym razem poza stworzeniem oszałamiających rozkładówek, pan Braun pokusił się o napisanie tekstu do swojej książki.


Krótkie, popularnonaukowe notatki, to miks wiedzy podstawowej z ciekawostkami. Autor stawia na zaskakujące połączenia, kierunki, skojarzenia. Majestat gór zestawia ze światem przyrody, z ludźmi gór, sprzętem, sportami, wierzeniami. Pokazuje różne szczyty, wędruje przez pustynię i wieczne śniegi, żeby trafić w miejsca zaciszne albo wręcz przeciwnie – masowo odwiedzane przez turystów. Co najlepsze, w tej podróży nie ma konkretnego klucza, którym można by się kierować, więc każda kolejna rozkładówka jest zaproszeniem do wielkiej przygody.

Dieter Braun nie ubarwia swoich tekstów literackimi ozdobnikami. Jest raczej rzeczowy i konkretny. Nie zarzuca czytelnika nadmiarem informacji, a podaje jedynie fakty, które działają na wyobraźnię i rozbudzają dziecięcą ciekawość. Lektura książki zachęca do snucia marzeń o dalekich wyprawach, do zadawania pytań, doszukiwania się dalszych informacji, oglądania zdjęć prezentowanych miejsc i zwierząt. „Świat gór” to książka dla przyrodników, dla dociekliwych estetów, dla marzycieli i romantyków oraz górskich wędrowców, których potrzeba wyjścia w teren wciąż szarpie za serce.

♥ ♥ ♥
Dieter Braun, Świat gór (tyt. oryg. Die Welt der Berge), tłum. Agnieszka Hofmann, wyd. Kropka, Warszawa 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-