Św. Rita - moja ukochana święta, czyli najlepsza przyjaciółka prosto z Nieba

Identyfikuję się z tytułem tej książki - św. Rita to także moja ukochana święta. Kolejne książki, obrazki i dewocjonalia wciąż sprawiają radość i przyciągają uwagę. A już najbardziej cieszy mnie fakt, że udało mi się „zarazić” Ritą kilka kolejnych osób. O tej niezwyklej świętej, która lubi być tuż obok, powinno dowiedzieć się jak najwięcej osób. Dobrym sposobem jest lektura jednej z książek Małgorzaty Pabis.


Autorka z wielką miłością opowiada o życiu zwykłej kobiety, która od dziecka pragnęła wstąpić do zgromadzenia Augustianek, ale rodzice zdecydowali inaczej i wydali swoją jedyną córkę za mąż. W małżeństwie układało im się różnie, jak to w życiu, ale byli razem raczej szczęśliwi i doczekali się dwóch synów bliźniaków. Koleje losu Rity potoczyły się tak, że na jej barki spadły kolejne życiowe tragedie - straciła męża, dzieci, a krewni wyrzucili ją z domu. W końcu po długich staraniach wstąpiła do Augustianek, gdzie została obdarzona stygmatem na czole - raną powstałą od kolca z korony cierniowej Pana Jezusa. Przedstawiona przez Małgorzatę Pabis biografia może nie jest bardzo szczegółowa, ale mieści w sobie najważniejsze informacje.

Ktoś, kto doświadczył tylu cierpień rozumie, że życie jest piękne, ale jednocześnie bardzo trudne, a każdy potrzebuje wsparcia i opieki. Pewnie dlatego św. Rita tak chętnie służy pomocą, wstawiała się u Boga i po prostu jest blisko. Doświadczyłam jej opieki wielokrotnie. Podobnie jak ludzie, których krótkie świadectwa znajdziemy w publikacji. Autorka opowiada też o przebiegu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Perły Umbrii, a także o rozwoju kultu we Włoszech i w Polsce. Poza tym dostajemy szybki przegląd polskich sanktuariów poświęconych Ricie. To wszystko uzupełniają kolorowe fotografie, które pozwalają jeszcze lepiej poczuć historię Rity i choć na chwilę przenieść się w miejsca z nią związane.

Na samym końcu znajdziemy krótki modlitewnik. Jego bardziej rozwiniętą wersję Dom Wydawniczy Rafael opublikował w osobnym tomiku „Modlitewnik czcicieli św. Rity”, który polecam z całego serca. Z resztą tak jak tę książkę, przy okazji życząc Wam, żebyście znaleźli w Ricie serdeczną przyjaciółkę.

♥ ♥ ♥
Małgorzata Pabis, Św. Rita. Moja ukochana święta, Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2021.

 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-