Szkoła luster, czyli urzekająca powieść o kobiecej sile

Powieść historyczna nigdy nie jest dla mnie książkowym wyborem numer jeden, ale obok „Szkoły luster” Ewy Stachniak nie mogłam przejść obojętnie. Najpierw zwabiła mnie obłędna okładka, a później opis sugerujący lekturę pełną emocji. I faktycznie, opowieść o świecie, w którym człowiek jest tylko towarem, który można kupić, a cena nie jest zbyt wygórowana, okazała się bardzo satysfakcjonującą lekturą.


Wersal, rok 1755. Bardzo piękna, trzynastoletnia Véronique zostaje wysłana na służbę do domu polskiego hrabiego. Na miejscu okazuje się, że dziewczynka ma się uczyć obycia w towarzystwie i dobrych manier. Już wkrótce okazuje się, że Véronique została sprzedana by zostać kolejną, młodziutką kochanką samego Ludwika XV. Gdy, oszołomiona bogactwem i względami swojego opiekuna, dziewczyna snuje wizję wspaniałej przyszłości, jej bajka gwałtownie dobiega końca. Akcja przyspiesza, a dalszą fabuła skupia się wokół kolejnego pokrzywdzonego dziecka - Marie-Louise, nieślubnej córeczki Véronique.

Ewa Stachniak splata losy matki i córki, żeby opowiedzieć ich przejmująca historię. Pisarka snuje swoją opowieść powoli, z rozmysłem i ogromną dbałością o szczegóły. W oparciu o źródła historyczne buduje misterne tło wydarzeń, skrupulatnie prezentuje rekwizyty, oprowadza czytelnika po królewskich pokojach, pokazuje sieć zależności między postaciami i panujące na dworze układy. Na tle bogatych i wpływowych ludzi naiwna i niewinna Véronique nie ma szans na jakąkolwiek obronę. Dziewczynka, jeszcze dziecko, zostaje wrzucona w brutalny świat bezwzględnych ludzi, dla których biedna nastolatka jest niczym więcej, niż zachcianką starego zbereźnika.

Na fatalną sytuację Véronique ma wpływ nie tylko jej status społeczny, ale i płeć. Pani Stachniak w barwny i przenikliwy sposób opowiada o kobietach, które ze wszystkich sił próbują utrzymać się na powierzchni. I nie chodzi tylko o małoletnią kochankę króla czy dziewczynkę zrodzoną z tej relacji, ale nawet o samą madame de Pompadour i jej świtę. Bo w męskim świecie żadna kobieta nie może czuć się pewnie, bez względu na rolę, jaką odgrywa w życiu. Urzekająca powieść, nie tylko dla fanek gatunku.

♥ ♥ ♥
Ewa Stachniak, Szkoła luster, wyd. Znak, Kraków 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-