Zadziwiający picturebook z dreszczykiem emocji, czyli „Zgadnij, co to?” Eda Emberleya

Nowiutka, świeżutka i pachnąca książeczka „Zgadnij, co to?” od wydawnictwa Kropka to prawdziwe artystyczne cacuszko. Oryginalna grafika, zagadki i ukryte odpowiedzi, które możemy zboczyć dopiero pod światło tworzą całość, która robi piorunujące wrażenie na każdym! Gwarantuję, że efekt wow zadziała nawet na dorosłych czytelnikach.

Zagadki prezentowane w tomiku nie są trudne. Nawet trzyletnie brzdące dadzą radę odpowiedzieć na większość pytań. Ale tutaj zagadki są tylko dodatkiem do zadziwiających ilustracji. Bo na obrazkach widzimy niewielki fragment grafiki, który może pomóc w udzieleniu poprawnej odpowiedzi, jednak dopiero patrząc pod światło możemy zobaczyć ilustrację w całości! Efekt jest oszałamiający i za każdym razem zaskakuje, nawet kiedy już dobrze wiemy na czym polega mechanika książki. To patrzenie pod światło, unoszenie tomiku do góry, albo podświetlanie kartek latarką ma w sobie coś z odkrywania tajemnic i szukania tajnych znaków, dlatego lekturze towarzyszy dreszcz emocji i przyjemne poczucie ekscytacji. Już dawno żadna książka nie sprawiła nam tak wielkiej frajdy! 
 
 
Tomik „Zgadnij, co to?” został wymyślony przez amerykańskiego artystę Eda Emberleya pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Prawdziwe arcydzieła się nie starzeją, bo po dziś dzień jego książeczka wciąż bawi i fascynuje zarówno oryginalnym pomysłem, jak i nietypową szatą graficzną. Osobiście bardzo lubię geometryczne ilustracje, więc styl pana Emberleya bardzo mi odpowiada, cieszy oko i wywołuje uśmiech. A już najbardziej moje serce matki raduje się na widok czteroletniego synka, który z zachwytem i skupieniem świeci latarką odkrywając sekretne obrazki.

„Zgadnij, co to?” to kapitalna książka dla młodszych i starszych przedszkolaków, która sprawia mnóstwo frajdy, pobudza kreatywność i wyobraźnię. Prawdziwy hit, który będzie bardzo trudno przebić czymś ciekawszym, oryginalniejszym i zaskakującym. No chyba, że wydawnictwo Kropka ma w zanadrzu jeszcze większe niespodzianki. Nowy wydawca idzie jak burza, bo wcześniejsza „Kropka i kreska” też jest super. Ale pamiętajcie, gdybyście mieli kupić dziecku tylko jedną książkę, to niech to będzie „Zgadnij, kto to?”. Po stokroć warto!

♥ ♥ ♥
Ed Emberley, Zgadnij, co to? (tyt. oryg. Ed Emberley’s Amazing Lookthrough Book), wyd. Kopka, Warszawa 2020.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-