„Mądre zwierzęta”, czyli przyrodnicze ciekawostki dla dzieciaków

Wiedzieliście, że szopy pracze wiedzą jak używać monet, żeby wyjąć sobie ludzkie jedzenie z automatu? Że ośmiornice potrafią otwierać słoiki, a słonie malować obrazy? Te i inne ciekawostki o zwierzakach znajdziecie w publikacji „Mądre zwierzęta. Sprytne stworzenia w królestwie zwierząt” Michaela Hollanda z ilustracjami Danieli Olejníkovej.


W dużej, solidnie wydanej książce znajdziemy 23 gatunki zwierząt, które wykazują się wyjątkową inteligencją. Szympans, delfin i pies to oczywisty wybór, ich umiejętność uczenia się nie wzbudza większych emocji. Ale czy wiedzieliście, że kruki, świnie, kury, mrówki czy termity są równie pojętne i potrafią uczyć się, zapamiętywać i wyciągać wnioski dla odnoszenia własnych korzyści? Spośród prezentowanej ferajny najbardziej zadziwił mnie skankun, czyli wyjątkowo sprytny pająk, który jest prawdziwym oszustem w świecie zwierząt.


Każdy gatunek został zaprezentowany na osobnej, pełnokolorowej rozkładówce. Realistyczne ilustracje utrzymane zostały w klimacie retro, co z pewnością dodaje im uroku. Teksty zostały rozrzucone w kilku kolumnach, a ich treść to praktycznie same ciekawostki. Jak choćby ta, że kurczęta wiedzą, „że nawet jeśli przedmiotu nie można zobaczyć, on nadal istnieje (ludzkie dziecko pojmuje to pod koniec pierwszego roku życia)”. „Mądre zwierzęta” to doskonała publikacja dla wszystkich ciekawskich dzieciaków, które lubią wiedzieć więcej. Dorosłym również polecam lekturę, zawsze to fajnie błysnąć i powymądrzać się w gronie znajomych.

♥♥♥
Michael Holland, il. Daniela Olejnikova, Mądre zwierzęta (tyt. oryg. Smart Animals), wyd. Kropka, Warszawa 2023.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-