O zdrowiu psychicznym w wersji dla dzieci, czyli „Kurzol. Strach się bać!” Bogusia Janiszewskiego

Czekałam na powrót Kurzola i w końcu jest! Tomik „Kurzol. Strach się bać!” Bogusia Janiszewskiego jest jeszcze lepszy niż pierwszy tom serii. A może to po prostu poruszony temat jest ważniejszy?


Antek wraca do domu i już od progu ścina się z siostrą. Jednak na dłuższą kłótnie nie ma czasu, bo okazuje się, że mama postanowiła posprzątać w pokoju syna i wjechała tam z odkurzaczem. Kurzol jest w niebezpieczeństwie! Chłopak używa uroku osobistego, żeby przekonać rodzicielkę, że sam ogarnie swój bałagan, a w tym czasie Kurzol przezywa prawdziwy koszmar. Strach jest paraliżujący, a ponieważ Antek nie może uspokoić przyjaciela, proponuje mu wyprawę do wnętrza organizmu, żeby zobaczyć jak działa strach.

Boguś Janiszewski zagląda do ludzkiego wnętrza i z charakterystycznym dla siebie wdziękiem i prostotą tłumaczy co dzieje się w organizmie człowieka, kiedy zaczynamy odczuwać lęk. Oczywiście są tu zastosowane pewne uproszenia, żeby całość była zrozumiała dla dzieci, ale nie zmienia to faktu, że ten komiks ma wielką, wielką wartość i jest bardzo dobrym pretekstem do rozmów z niedorosłymi na temat strachu, lęku i stresu. 

 

Strach jest potrzebny, strach mobilizuje i ostrzega organizm przed zagrożeniem. Ale czasem trudnych emocji jest za dużo, kolejne lęki piętrzą się za bardzo a człowiek, nie ważne, mały czy dużo, nie potrafi znaleźć bezpiecznego ujścia dla swoich emocji i sam nie wie co się z nim dzieje albo pozwala, aby strach go przytłoczył i sparaliżował. Boguś Janiszewski z pomocą sympatycznego Kurzola opowiada nie tylko o tym jakie zmiany zachodzą w organizmie kiedy się czegoś boimy, ale przede wszystkim uczy jak poradzić sobie z lękiem. To wszystko o czymBo0guś opowiada w dymkach i wersji bardziej powieściowej można oczywiście zobaczyć na obłędnych ilustracjach Nikoli Kucharskiej. Bardzo lubię jej łobuzerską kreskę, podszytą humorem i rock’n’rollem.

Mam za sobą trudny rok związany z zaburzeniami lękowymi, nie lubię i nie chcę o tym mówić, ale dzięki tym doświadczeniom jeszcze bardziej doceniam ten komiks. To bardzo ważne, żeby od małego uczyć ludzi radzenia sobie ze strachem, a co za tym idzie, dbania o własne zdrowie psychiczne. Jestem pewna, że ta publikacja, napisane ze swadą i lekkością, zabawna i przekazująca konkretną wiedzę, pomoże nie tylko dzieciakom, ale też dorosłym czytelnikom. A zamieszczony pod sam koniec „Regulamin strachu” powinno się kserować albo drukować na ulotkach i rozdawać w szkołach oraz zakładach pracy, dla dzieci i dorosłych, żeby w każdy w domu mógł sobie tę listę powiesić na lodówce i powtarzać każdego dnia.


♥ ♥ ♥
Boguś Janiszewski, Kurzol. Strach się bać!, il. Nikola Kucharska, Agora dla dzieci, Warszawa 2023.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-