„Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów”, czyli nietypowo o przyrodzie i ekologii

Książek uwrażliwiających na los naszej planety nigdy dość, dlatego dziś chciałabym Wam pokazać niewielką objętościowo, ale bardzo bogatą w treści pozycję dla niedorosłych czytelników. „Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów” (najdłuższy tytuł ever) to tomik, w którym treść opiera się na zaskakującym połączeniu zagadnień.


Emmanuelle Figueras rzuca nietypowe pytanie, po czym w krótkich tekstach rozwija ekoproblem i pokazuje sensowne zależności między poruszonymi tematami. Dzięki temu dowiadujemy się np. dlaczego pomidory wolałyby, żebyśmy nie spuszczali wody w toalecie, jak pszczoły uprawiają truskawki albo jak to się dzieje, że filmik w internecie wędruje po dnie oceanu.

Wiedza przekazywana przez francuską pisarkę opiera się na ciekawostkach. Jej wyjaśnienia są konkretne i maksymalnie skondensowane, żeby przekazać jak najwięcej w jak najprostszy sposób. Autorka pokazuje zależności funkcjonujące w świecie, które nie są oczywiste na pierwszy rzut oka. Buduje sieć wzajemnych połączeń i umiejscawia w nich człowieka. Bo musimy mieć świadomość, że to my mamy bezpośredni wpływ na kształt świata i zachodzące w nim zmiany. Tematy przyrodnicze przeplatają się z technologicznymi, tworząc często wspólną całość.
 
  

To niesamowite, że można w tak zajmujący sposób opowiadać o środowisku, w którym żyjemy, jednocześnie budując w odbiorcy wrażliwość na to, co się dzieje wokoło. Emmanuelle w nienachalny sposób uczyć Młodych troski i odpowiedzialności za planetę, na której żyjemy. To nasz jedyny dom i musimy o niego dbać. Tego typu publikacje napełniają mnie optymizmem, że jeszcze nie wszystko stracone, bo z małych dzieci wyrosną kiedyś mądrzy dorośli, którzy, mam nadzieję, będą lepiej niż my gospodarować światem.

Całostronicowe ilustracje Tristana Giona doskonale oddają treść książki i obrazują to, o czym opowiada autorka. Szczególnie podoba mi się przygaszona paleta barw, którą posługuje się ilustrator, bo przez to obrazki nie są krzykliwe, a czytelnik może skupić się na szczegółach do wypatrywania i podziwiania. „Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów” to mądra i piękna książka dla dzieci i ich rodziców. W końcu nigdy nie jest za późno na naukę.

♥ ♥ ♥
Emanuelle Figueras, Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów? (tyt. oryg. Pourquoi les orangs-outans n'aiment pas le dentifrice), il. Tristan Gion, tłum. Paulina Błaszczykiewicz, wyd. Kropka, Warszawa 2022. 
 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-