„Chodź na dwór”, czyli pomysły na zabawy na łonie natury


„Chodź na dwór” Catherine Ard, to idealna książka na dziś, na jutro, na lato i na lata, bo to prawdziwa pochwała dzieciństwa i dziecięcej ciekawości.


Nigdy nie przypuszczałam, że powstanie kiedyś podręcznik chodzenia na pole (Małopolska pozdrawia resztę świata), ale cóż, czasy się zmieniają, a to co kiedyś było największą atrakcją ma teraz poważną konkurencję w postaci wirtualnego świata. Dlatego Catherine Ard zakasuje rękawy i podsuwa Młodym gotowe pomysły na przyrodnicze zabawy.

Autorka wymyśla atrakcyjne i kreatywne sposoby na spędzanie czasu na łonie natury, a przy tym uczy szacunku dla przyrody, zwraca uwagę na to co wolno, a czego powinniśmy unikać, szykuje dziecięcy ekwipunek, a przy tym zamienia zwykłe wychodzenia na dwór w prawdziwą przygodę. Namawia do dreptania, wąchania, dotykania, włażenia w różne miejsca, leżenia na trawie i podziwiania obłoków, budowania baz, szukania skarbów i przetwarzania ich na inne przedmioty, jak grające instrumenty. Osiedlowy park, las, łąka, przydomowy ogródek – to wszytko może okazać się fantastycznym placem zabaw, wystarczy ruszyć głową i mieć oczy szeroko otwarte.
 

Pomysł na książeczkę jest świetny, podoba mi się również szata graficzna - proste, ale nie nazbyt dziecinne ilustracje, skrywające w sobie nutkę humoru i prowokujące do zabawy. Choć przecież nie tylko o czystą rozrywkę tu chodzi, bo przecież autorka jakby mimochodem przemyca sporo przyrodniczej wiedzy, która sama wpada do głowy dzięki dodatkowym ćwiczeniom z natury.

Tomik Catherine Ard to też doskonała odpowiedź na pytanie: „mamo, a co robiłaś jak nie było komputerów?” Najlepsza odpowiedź? „Chodź, to ci pokażę!” Wniosek płynący z „Chodź na dwór” jest tylko jeden - pozwólmy dzieciom być dziećmi, brudzić się, włóczyć po krzakach, poznawać świat wszystkimi zmysłami, z jednoczesnym poszanowaniem przyrody. A my, starzy, nie siedźmy w domach, z telefonami w rękach, tylko ruszmy na wyprawę z naszymi pociechami. Wspólnie spędzony czas jest bezcenny. Chodzi o bliskość, a stawka jest równie wysoka, jak doniesienie jedynego pierścienia do Mordoru.


♥ ♥ ♥
Catherine Ard, Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody (tyt. oryg. Let's Play Outdoors. Exploring Nature For Children), tłum. Paulina Błaszczykiewicz, wyd. Kropka, Warszawa 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-