Szalony komiks o spaniu, czyli „Kurzol. Gdzie się podział sen”

„Kurzol. Gdzie się podział sen” to pierwszy tom nowej serii dla niedorosłych, z której dzieciaki dowiedzą się jak działa ludzki organizm i jak się o siebie troszczyć. W tej części poruszony został temat dbania o komfort snu. 

 Jest tu przyjaźń, są zabawne perypetie, trochę strachów i szalone przygody. Opowiada jedyny i niepowtarzalny Boguś Janiszewski, rock'n'rollowo rysuje Nikola Kucharska.
Antek nie może zasnąć. Przewraca się z boku na bok, a sen nie nadchodzi. W pewnym momencie chłopak zagłada pod łóżko i odkrywa, że ktoś pod nim mieszka. Dziwnym stworzonkiem jest Kurzol we własnej osobie, czyli mały ludek zrobiony z kłębków kurzu. Nowy kolega wie jak rozwiązać kłopot Antka i z pomocą piątej klepki wciąga go w wir przygody rozgrywającej się... w organizmie chłopaka!

„Kurzol” to niesamowite połączenie powieści i komiksu. Partie tekstu poprzetykane są typowymi komiksowymi kadrami. I to jest super, bo komiks zawsze cieszy, a dłuższe fragmenty historii pozwalają na rozbudowanie opowieści i narzucenie szybkiego tempa akcji. Boguś Janiszewski ma genialne poczucie humoru, a przy tym jestem pewna, że w głębi serca wciąż jest rozbrykanym dzieciakiem. Dzięki temu wie co śmieszy Młodych i z łatwością wpada w podobny klimat żartów i wygłupów. Podsiadło śpiewał, że nie ma fal, natomiast tutaj fale są orzeźwiające i lekko niosą czytelników przez całą fabułę, zabawnie łaskocząc w tyłki i stopy. 

 


Wisienką na torcie są rewelacyjne ilustracje Nikoli Kucharskiej. Jestem fanką jej kreski od wielu, wielu lat i to prawdziwa przyjemność oglądać kolejne jej prace. Zdaje się, że humor Bogusia Janiszewskiego wyjątkowo współgra z humorem ilustratorki, bo obrazki aż skrzą się od nienachalnego dowcipu. Uwielbiam takie historyjki – szalone, błyskotliwe, wesołe, a przy tym mądre i traktujące na serio dziecięce emocje. Janiszewski się nie wymądrza, po prostu w niebanalny sposób pokazuje dlaczego tak ważne jest, żeby dbać o komfort snu. Nie oszukujmy się, dorośli popełniają te same błędy co dzieciaki, dlatego dla nich ta lektura też będzie bardzo cenna, a przy okazji pozwoli na chwilę rozrywki i dzikiego śmiechu. Czytajcie ze swoimi pociechami. Warto!

♥ ♥ ♥
Boguś Janiszewski, Kurzol. Gdzie się podział sen, il. Nikola Kucharska, wyd. Agora dla dzieci, Warszawa 2023.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-