Przyjaciele i jajcarze, czyli słoń i świnka w natarciu

Wszyscy mamy swoje ulubione pary przyjaciół - Kudłaty i Scooby, Frodo i Sam, Sherlock Holmes i Dr Watson, a także świnka Malinka i słoń Leon. Szczególnie z tymi ostatnimi warto zapoznać małych czytelników. „Czy umiem się dzielić?” oraz „Czekanie jest takie trudne!” to dwa tomiki stworzone przez artystę i jajcarza Mo Willemsa.

Obie książeczki opierają się na tym samym schemacie co poprzednie 4 tytuły z serii - cała fabuła to po prostu humorystyczna scenka z udziałem świnki i słonia. Niewiele słów i maksimum emocji przekłada się na chwytliwy żart, który śmieszy za każdym razem. Całą robotę robią minimalistyczne ilustracje przedstawiające bohaterów na białym tle. Ich mimika, każda kreska i najmniejszy drobiazg maja znaczenie, bo to na obrazkach najlepiej widać wszystkie uczucia targające bohaterami, a tych Malince i Leonkowi nie brakuje. 

 

W tomiku „Czy umiem się dzielić?” Leonek kupuje sobie lody i już ma je zjeść, kiedy przypomina sobie, że przecież Malinka też lubi lody. I co teraz zrobić? Jeść w sekrecie? Czy jednak pędzić do przyjaciółki, żeby podzielić się przysmakiem? To dopiero dylemat! Z kolei w opowiastce „Czekanie jest takie trudne!” świnka informuje, że ma dla słonia niespodziankę, tylko przyjaciel musi na nią trochę poczekać. Szybko okazuje się, że poziom cierpliwości Leona nie jest szczególnie wygórowany, bo słonik natychmiast chce otrzymać obiecany prezent. 

 

Książeczki Mo Willemsa są kapitalne. Śmieszne, urocze, pełne ekspresji i emocji, z którymi łatwo się identyfikować. Bo teraz, proszę państwa, pora się przyznać ile razy jedliście czekoladę przed dziećmi w sekrecie lub szukaliście prezentów schowanych w czeluściach szafy. No właśnie, dlatego emocje targające Leonkiem zupełnie nie dziwią, a tylko wywołują szeroki uśmiech zrozumienia. Dowcip i prostota charakteryzują wszystkie opowiastki z tej serii. Tu chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, ale też podskórnie czujemy, że relacja łącząca bohaterów jest wyjątkowa, a przez to czytelnikowi od razu robi się cieplej na sercu. Bo przygody są super, ale przygody przeżywane wspólnie z wiernym przyjacielem są jeszcze lepsze.


♥ ♥ ♥

Mo Willems, Czy umiem się dzielić? (tyt. oryg. Should I share my ice cream?), tłum. Nadia Włodarska, wyd. Babaryba, Warszawa 2021.

Mo Willems, Czekanie jest takie trudne! (tyt. oryg. Waiting Is Not Easy!), tłum. Nadia Włodarska, wyd. Babaryba, Warszawa 2021.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-