Ośmiornica Zośka, czyli podwodna ekobaśń o przyjaźni

Katarzyna Boni

Majowe imieniny Zofii to najlepsza okazja, żeby opowiedzieć Wam o pewnej wyjątkowej Zośce - mieszkance Słonecznej Zatoki. Najnowszy tom serii Zwierzaki z wydawnictwa Agora dla dzieci to fantastyczna podwodna przygoda autorstwa Katarzyny Boni, znanej i cenionej reporterki.


Autorka ma doskonały warsztat do opisywania świata, a w wersji dla niedorosłych rozwija skrzydła, dając popis swoich literackich umiejętności. Katarzyna Boni z pasją oprowadza nas po podwodnych zakamarkach, nadaje ludzkie cechy mieszkańcom morskich głębin, tworząc wdzięczne i ujmujące postaci, których nie sposób nie lubić. Szczególnie gburowaty Pan Gołoskrzelek kradnie show w każdej scenie.

Katarzyna Boni
 
Tytułową bohaterką powieści jest młoda ośmiornica, nazywana przez przyjaciół Zosiemkom. Ciekawska, bystra i wesoła dziewczyna wypływa pewnego dnia na Płyciznę, żeby podejrzeć jak wygląda Suchy Świat. Na miejscu spotyka dziwne stworzenie poruszające się na dwóch patykach. W pierwszej chwili Zośka jest przerażona, ale ciekawość okazuje się silniejsza. Niebawem ona i człowieka zostają przyjaciółkami, jednak beztroska zabawa nie może trwać bez końca, bo nad mieszkańcami Słonecznej Zatoki wisi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Katarzyna Boni napisała przepiękną, czarującą i zabawną opowieść o przyjaźni, odwadze i współdziałaniu, które ma moc ocalenia świata. Poza relacjami międzyludzkimi, autorka porusza m.in. problem zanieczyszczania mórz i oceanów. Bez moralizowania pokazuje jaki wpływ na stworzenia ma sącząca się do wody czarna trucizna. I nie chodzi tylko o fizyczne bolączki w postaci pęcherzy na skórze zwierząt, ale czarne myśli, które smucą i zatruwają relacje sąsiedzkie i przyjacielskie. Szalenie podoba mi się takie baśniowo-ekologiczne podejście do tematu, bo jeszcze mocniej angażuje uczucia czytelników i pokazuje, że jesteśmy powiązani niewidzialnymi zależnościami, nosimy świat w sobie, dlatego jeśli cierpi przyroda, to my również nie jesteśmy i nie będziemy szczęśliwi. 
 
Katarzyna BoniKatarzyna Boni
Katarzyna Boni
Katarzyna Boni

W ogóle na poziomie emocjonalnym ta powieść to mistrzostwo świata. Autorka tworzy nowe słowa, którymi nazywa uczucia oddające ich charakter. Młodzi od razu zrozumieją jaki to siwotwardy, smutnogłuchy, zmiętowiały, zielonowesoły albo puszystoróżowy. Te kolorowo-dotykowe określenia oddziałują na wszystkie zmysły i pozwalają doświadczyć emocji nawet pod opuszkami palców. „Ośmiornica Zośka” to napisana z ogromną wrażliwością i humorem, fenomenalna powieść o przyjaźni bez barier, o tym, że nawet Mali mają wielką siłę, żeby jednoczyć, gromadzić wokół siebie dobro i zmieniać świat. To oni niosą w sobie światło i nadzieję na to, że nasz świat przetrwa. Poruszająca, czuła i zabawna historia. Jestem pod ogromnym wrażeniem i mam nadzieję, że literatura dla młodych ludzi na stałe zagości w repertuarze pani Boni.

PS
Ilustracje Marcina Minora są poza jakąkolwiek kategorią. Nie mam, żadnych wątpliwości, że pan Minor jest w swoim fachu najlepszy. Każdy z obrazków w tym tomiku to małe dzieło sztuki dzieło sztuki. Aż chciałoby się zobaczyć ten podwodny świat w dużym formacie, w formie plakatów na ścianę (nie tylko do dziecięcego pokoju).

♥ ♥ ♥
Katarzyna Boni, Ośmiornica Zośka, il. Marcin Minor, wyd. Agora dla dzieci, Warszawa 2022. 
 
Katarzyna Boni

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-