Nowa Korona Polskich Gór, czyli górski przewodnik na całe życie

„Nowa Korona Polskich Gór” to pierwsza w literaturze turystycznej publikacja omawiająca tytułowy temat. Opracowaniem informacji, omówieniem tras oraz wyjaśnieniem o co chodzi z koroną gór zajął się Krzysztof Bzowski – historyk, zapalony wędrowiec oraz spec od przewodników.


W największym skrócie Korona Gór Polski to lista najwyższych szczytów we wszystkich pasmach górskich zlokalizowanych na terenie Polski. Pierwsze tego typu zestawienie powstało w latach 90. XX wieku. Rozwój technologii oraz przyjęty w 2018 r. nowy podział fizycznogeograficzny Polski sprawiły, że listę trzeba było zweryfikować. Dzięki temu liczba najwyższych szczytów zwiększyła się z 28 do 38 kulminacji. 22 z nich znajduje się w Karpatach, 15 przypada na Sudety, a jeden na Góry Świętokrzyskie. Więcej informacji na ten temat w szalenie ciekawym wstępie do tej książki.

Tradycyjnie jak w każdym przewodniku górskim wydanym przez Bezdroża i tutaj zaczynamy od informacji praktycznych związanych z przygotowaniem do drogi, pogodą, ubiorem, ekwipunkiem, zagrożeniami na szlaku. Dla wytrawnych piechurów – nic odkrywczego, jednak dla rozpoczynających przygodę z górami rzecz niezbędna i podstawowa, pozwalająca ogarnąć wypad od strony technicznej.
 

Dalej są już tylko trasy omówione punkt po punkcie, rozpisane co do godziny licząc średni czas przejścia. Ponadto autor informuje o długości przejścia w kilometrach, liczbie dni potrzebnych na pokonanie trasy (głównie są to jednodniowe wypady) i o jej charakterze (pętla lub tranzyt), a także o stopniu trudności. Oczywiście nie brakuje również praktycznych podpowiedzi związanych z mijanymi schroniskami, dojazdem i ewentualnymi noclegami. Ciekawym punktem są również proponowane trasy alternatywne wiodące mniej popularnymi szlakami. To też sympatyczna opcja dla tych, którzy mają już dany szczyt zaliczony, a chcieliby się wdrapać na górę inną trasą.

Na końcu książki znajdziemy tabelkę pozwalającą zbierać pieczątki z kolejnych szczytów oraz zapisywać odpowiednie daty. Dzięki temu tomik będzie nie tylko konkretnym górskim przewodnikiem, ale też pięknym pamiętnikiem prowokującym wspomnienia.

„Nowa Korona Polskich Gór” to dla mnie książka na całe życie. Do zwiedzania, podróżowania, odkrywania nowych miejsc i przełamywania swoich ograniczeń. 38 szczytów to teoretycznie niewiele, szczególnie dla wprawionych zdobywców, ale dla mnie to całkiem sporo, tym bardziej patrząc na położenie geograficzne, które właściwie decyduje o możliwościach organizacyjnych każdej wycieczki. Sprawia mi przyjemność myśl, że dzięki temu tomikowi możemy marzyć o kolejnych wędrówkach i górskich zdobyczach, które kiedyś uda nam się zrealizować.⠀

♥ ♥ ♥
Krzysztof Bzowski, Nowa Korona Polskich Gór, wyd. Bezdroża, Gliwice 2023.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-