Hop! Hop! Książę z bajki!, czyli zabawka bajka paragrafowa dla przedszkolaków

„Hop! Hop! Książę z bajki!” to bajka paragrafowa, w której to mali czytelnicy decydują, jak dalej rozwinie się fabuła. Twórczynie książeczki wychodzą naprzeciw dziecięcym możliwościom i zamiast numerami stron posługują się specjalnymi ikonkami, co jest dodatkową atrakcją.


Dwie rezolutna księżniczki, Róża i Józefina, mają już dość siedzenia w wieży i czekania na księcia. Dlatego królewny postanawiają zakasać rękawy i osobiście ruszyć na poszukiwania chłopca na białym rumaku. Wychodzą z wieży i... muszą zdecydować, którą wybrać ścieżkę. Już za zakrętem czekają na nie kolejne przygody, jak wędrówka przez las, wejście do opuszczonego domu, ciemnej groty, spotkanie ze smokiem i różnymi ludźmi. A o tym, jak rozkręci się fabuła w sympatyczny sposób decydują czytelnicy.

Duże, całostronicowe ilustracje są przepiękne. Bajkowy świat został wykreowany w humorystyczny sposób. Cichym bohaterem każdej rozkładówki jest kociak, który towarzyszy dziewczynkom. Prosta kreska i obrazki, które wyglądają jakby po dziecięcemu zostały namalowane kredkami, mają w sobie mnóstwo nienachalnego uroku. Już samo przeglądanie książeczki sprawia ogromną przyjemnością i właściwie nie trzeba czytać tekstu, żeby bez problemu odnaleźć się w prezentowanej historii. Myk jest tylko taki, że trzeba skakać między stronami zgodnie z wybranymi ikonkami, bo bez tego opowiastka traci sens.

Co prawda to ilustracje gwarantują efekt wow (moja ulubiona to ta ze smokiem), ale treść również daje radę. Krótkie, kilkuzdaniowe fragmenty nadają akcji tempa i sprawiają, że sceneria szybko się zmienia, a dziewczynki wpadają w wir przygody. Oczywiście najlepsze jest to, że młodzi odbiorcy mogą pokierować krokami sióstr i wpędzić je w tarapaty albo uratować z opresji. Nawet po kilku czytaniach lektura wciąż bawi i prowokuje do wymyślania nowych perypetii czekających na Rózię i Józię.

♥ ♥ ♥
Sylvie Misslin, Hop, hop, książę z bajki! (tyt. oryg. Hou! Hou! Prince charmant), il. Amandine Piu, tłum. Paulina Błaszczykiewicz, wyd. Kropka, Warszawa 2022.
Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-