Nowy Testament BPK, czyli kieszonkowe wydanie Pisma Świętego

Na zakończenie Tygodnia Biblijnego chciałabym Wam pokazać moje ulubione wydanie Biblii, czyli Nowy Testament w przekładzie znanym z Biblii Pierwszego Kościoła, tym razem w wersji kieszonkowej.

„Trzeba bardziej Boga słuchać niż ludzi”.
Dz 5,29
Przekład ks. Remigiusza Popowskiego z greki jest ostatnio moim ulubionym, bo jest bardziej bezpośredni i surowy, niż znane mi do tej pory tłumaczenia. Dzięki temu odkrywam na nowo Słowo Boże, porównuję ten przekład z wersją Paulistów (moja druga ulubiona), a cztery Ewangelie mogłabym czytać bez końca. O tym dlaczego warto mieć BPK na półce, czytać ją samemu i rodzinnie opowiadałam Wam niedawno w poście poświęconym, ilustrowanej wersji Biblii Pierwszego Kościoła


Po całkiem sporym tomiszczu przyszła porta na maleństwo, czyli wydanie kieszonkowe, ograniczone jedynie do Nowego Testamentu. Mała książeczka sprzyja sięganiu po lekturę z prostego powodu - tomik jest niewielki (format 115 x 165 mm) leciutki i poręczny. Duża czcionka sprawia, że wzrok nie męczy się w trakcie czytania, a renesansowe inicjały są prawdziwą ozdobą tomiku. Samo wydanie jest eleganckie i bardzo estetyczne, a Oficyna Wydawnicza Vocatio znów daje nam wybór spośród sześciu wersji kolorystycznych okładki (moja, granatowa, jest oczywiście najpiękniejsza). W przeciwieństwie do innych polskich przekładów, we wszystkich BPK nie oznacza się w nim cząstek ksiąg, gdyż nie ma ich także w oryginale.


Najlepsze w wersji kieszonkowej NT jest to, że można mieć go zawsze przy sobie. Zabierać w podróże, nosić w torebce i zaglądać do środka, kiedy tylko człowiek poczuje taką potrzebę. Mam nadzieję, że Stary Testament, (albo chociaż wybrane Księgi) też ukaże się w tej wersji, bo nie ukrywam, to była miłość od pierwszego wejrzenia i już po pierwszym zetknięciu z tym wydaniem wiedziałam, że będzie moim najukochańszym, które czytam i przytulam z prawdziwą radością. Przytulacie czasem swoje Biblie? Spróbujcie, fajne uczucie.

„Bóg jest miłością. Kto zatem trwa w miłości, w Bogu trwa, a Bóg trwa w nim”.
1J 4,16
♥ ♥ ♥
Nowy Testament Biblia Pierwszego Kościoła, tłum. ks. Remigiusz Popowski, Oficyna Wydawnicza Vocatio, Warszawa 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-