Moja twarz brzmi znajomo, czyli zwierzenia Małgorzaty Walewskiej

Małgorzata Walewska - pani z twarzą znaną z telewizji, z programu, którego nigdy nie oglądałam. I tyle, żadnych skojarzeń. Do wczoraj. Teraz siedzę, oglądam nagrania na YouTubie i jest mi wstyd, że byłam taką ignorantką. Bo bohaterka książki Agaty Ubysz jest światowej sławy mezzosopranistką, która występowała na deskach teatrów całego świata.


„Moja twarz brzmi znajomo” to wywiad rzeka z Małgorzatą Walewska. Śpiewaczka wraca we wspomnieniach do dzieciństwa, wspomina, że zawsze potrafiła śpiewać i śpiewała praktycznie na okrągło, choć nigdy nie kształciła się pod tym kątem. Dopiero w szkole muzycznej okazało się, że wrodzony talent to za mało. Bo do profesjonalnego śpiewania, a tym bardziej pełnego wykorzystywania możliwości swojego głosu potrzeba wielu godzin ćwiczeń i nauki pod okiem profesjonalisty. O swojej drodze na szczyt, wylanych łzach i kolejnych występach artystka opowiada w sposób barwny i zajmujący.

Małgorzata Walewska i Agata Ubysz są przyjaciółkami, więc między obiema paniami praktycznie nie ma żadnego dystansu. Rozmowa przebiega gładko i swobodnie, bez zgrzytów i niedopowiedzeń. Pani Małgorzata jest ujmująco szczera i otwarta. Nie ma dla niej tematów tabu, wprost opowiada o emocjach i modelu życia, który wybrała. Śpiewaczka zabawia czytelnika i słowami otwiera drzwi wszystkich najsławniejszych teatrów świata. Opowiada o licznych podróżach, kontraktach, problemach zawodowych i zdrowotnych, spotkaniach z legendarnymi artystami, przygotowaniach do spektakli. Wspomina o życiu osobistym, trudnych początkach z mediami i swoim udziale w popularnym programie telewizyjnym. Przy tym przez cały czas pozostaje bezpretensjonalnie zabawna, energiczna i naturalna. W towarzystwie tak czarującej osoby czas mija błyskawicznie, a kolejne strony wywiadu same uciekają pod palcami. Książkę przeczytałam z ogromną przyjemnością, w zaledwie dwa wieczory, przez cały czas uśmiechając się do siebie i autorek. Znakomita rozmowa, przeprowadzona z klasą, humorem i muzyką rozbrzmiewającą w tle.

PS
Po lekturze koniecznie posłuchajcie utworów wykonywanych przez panią Walewską. Jej głos to jakiś kosmos!

♥ ♥ ♥
Agata Ubysz, Małgorzata Walewska, Moja twarz brzmi znajomo, wyd. Znak, Karków 2022.
 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-