Dajmy sobie drugą szansę, czyli powieść o wybaczaniu i trudnych relacjach

Od trzech tygodni moje myśli krążą tylko wokół jednego tematu. Chowam się w książkach, choć szczerze mówiąc nie idzie mi najlepiej. Jeśli szukacie powieści, która oderwie wasze myśli i pozwoli na kilka chwil wytchnienia, to „Dajmy sobie nową szansę” Beaty Agopsowicz sprawdzi się znakomicie.


W powieści przeplatają się losy kilkorga bohaterów, które w pewnym momencie łączą się we wspólną historię. Konrad wychowuje trójkę dzieci po tym, jak żona uciekła z kochankiem porzucając rodzinę. Agata trwa w związku bez przyszłości i coraz bardziej żałuję popełnionych błędów. Małżeństwo Iwony zaczyna się sypać, choć na pozór ona i jej mąż tworzą perfekcyjną rodzinę. Ryszard bardzo się stara, ale w żaden sposób nie potrafi utrzymać stałej pracy, choć wie, że Magda ma już dość i coraz bardziej wstydzi się, że na jej barkach spoczywa utrzymanie rodziny. Z kolei samotny Antoni pragnie odpokutować krzywdy wyrządzone w przeszłości swoim bliskim. Kiedy na jego drodze pojawią się pogubiona młoda kobieta, staruszek postanawia działać.

Różne historie osobiste i rodzinne mają wspólny mianownik - wszyscy bohaterowie Beaty Agopsowicz są nieszczęśliwi i osamotnieni. Dobija ich proza życia, trudna sytuacja materialna, praca ponad siły lub wręcz przeciwnie, prestiż i dobrobyt, który niszczy relacje z bliskimi. Każda z przedstawionych postaci dostaje szansę opowiedzenia własnej historii i naprawienia błędów. Tylko czy wszystko w życiu można przebaczyć? Czy każda opowieść musi mieć swój happy end?

„Dajmy sobie drugą szansę” to ciepła i pełna emocji obyczajówka o zwykłych, fajnych ludziach, którym w pewnym momencie najważniejsze relacje zaczynają wymykać się z rąk. Mierzenie ich dylematów każdy czytelnik musi przyłożyć do swojej miary i zastanowić się, jak zachowałby się w podobnej sytuacji. Bo czy zdradę i jej konsekwencję można wybaczyć? Jak dziecięce traumy kształtują dorosłych ludzi i wpływają na ich wybory? Jak kochać tych, którzy zawiedli najbardziej? Łatwo nie będzie, ale Beata Agopsowicz przypomina, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a wiara, nadzieja i miłość, to najważniejsze wartości w życiu.

♥ ♥ ♥
Beata Agopsowicz, Dajmy sobie drugą szansę, wyd. Espe, Kraków 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-