Ćwiczenia kreatywnego pisania. I Szekspir jakoś zaczynał, czyli kurs pisania dla opornych

Pisanie to praca, której można się nauczyć. To odkrycie było dla mnie jak grom z jasnego nieba, bo zawsze mi się wydawało, że żeby pisać, trzeba poczuć na sobie dotyk muz. Talent jest ważny, oczywiście, bez tego nie ma literatury, ale czas zerwać wizerunkiem pisarza jako jednostki wybitnej i zabrać się do nauki rzemiosła. A pomogą nam w tym „Ćwiczenia kreatywnego pisania”. 


Alžběta Bublanová i Andrea Selzerová, Czeszki, nauczycielki kreatywnego pisania, stworzyły wyjątkową publikację – podręcznik połączony z zeszytem ćwiczeń do nauki pisarskiego fachu. I nie ma znaczenia czy oczami wyobraźni widzimy jak odbieramy literackiego Nobla, czy chodzi raczej o podszkolenie warsztatu dla samego siebie. Cały sekret tkwi w wytrwałości i woli. Bo żeby zacząć dobrze pisać, trzeba po prostu zacząć pisać. Oczywiste? No przecież. „Ćwiczenia kreatywnego pisania” to konkretne narzędzie, które uczy podstawowych technik pisania i pomaga pobudzić wyobraźnię. Gotowi? W takim razie zaczynamy.

W książce znajdziemy dziesięć tematów i czterdzieści siedem ćwiczeń rozwijających kwestię kreatywnego pisania. Alžběta Bublanová i Andrea Selzerová są sympatycznymi i ciepłymi przewodniczkami, które czerpiąc ze swojego wieloletniego doświadczenia, przeprowadzają początkujących pisarzy przez cały proces twórczy. Autorki każą zastanowić się nad motywacją do pisania, czyli szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie po co właściwie chcę pisać. Ponadto podpowiadają:
  • jak przygotować się do pisania,
  • gdzie szukać inspiracji,
  • jak poprawić swoje pisanie,
  • jak znaleźć odpowiedni temat i stworzyć fabułę,
  • jak tchnąć życie w wiarygodnego bohatera,
  • którą formę narracji wybrać,
  • jak opowiedzieć historię,
  • jak napisać dobre dialogi,
  • jak zakończyć historię,
  • jak odnaleźć swój styl.
 
 

W kolejnych rozdziałach Czeszki zadają konkretne ćwiczenie, które podpierają pisarską radą i kreatywną myślą. Często pojawiają się też dodatkowe wyzwania i zadania do wykonania. Żeby dobrze pisać, samemu trzeba dużo czytać, dlatego w swojej pracy panie posiłkują się też literackimi przykładami. W publikacji znajdziemy też sporo miejsca na własne spostrzeżenia, a także poznamy 10 najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących pisarzy.

Alžběta Bublanová i Andrea Selzerová przekonują, że pisanie nie jest darem zarezerwowanym tylko dla niewielkiej grupy wybrańców. Pisać może każdy, choć na pewno nie każdemu uda się wydać książkę, ale też nie zawsze o literackie zapędy chodzi. „Ćwiczenia kreatywnego pisania. I Szekspir jakoś zaczynał” pomagają w praktycznej nauce rzemiosła, szturchają wyobraźnię, poszerzają horyzonty, uczą wychodzenia ze schematów i pobudzają kreatywność. To świetnie przemyślany, napisany i wykonany podręcznik. Wykonywanie poszczególnych zadać to czysta przyjemność i pomysłowy sposób na osobisty rozkwit. Bo jak przekonują autorki, trzeba pozwolić sobie być po prostu sobą i rozwijać się we własnym kierunku. Nawet jeśli nigdy nie napiszę bestsellera, to wskazówki czeskich koleżanek zapamiętam na całe życie, a przez to, mam nadzieje, będę tworzyć jeszcze lepsze treści. Jestem zachwycona tą publikacją i wyjątkowo dumna, że mogłam objąć ją swoim matronatem.


♥ ♥ ♥
Alžběta Bublanová, Andrea Selzerová, Ćwiczenia kreatywnego pisania. I Szekspir jakoś zaczynał (tyt. oryg. Cvičebnice tvůrčího psaní. I Shakespeare nějak zača), tłum. Sylwia Chrabałowska, Moc Media, Warszawa 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-