Moja wielka rodzina, czyli drzewo genealogiczne ludzkości


„Moja wielką rodzina czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość” to kolejny tom z edukacyjnej serii wydawnictwa Babaryba. Gerda Raidt zaczyna od tego, co dla każdego dziecka najważniejsze – od rodziców, rodzeństwa, dziadków i najbliższych nam ludzi, żeby zataczać coraz szersze kręgi i w prosty sposób pokazać, że wszyscy jesteśmy ze sobą złączeni.Poprzednie tytuły z edukacyjnego cyklu Babaryby kładły nacisk na kwestie ekologiczne, tutaj też pojawią się ten motyw, ale dopiero na końcu, w kontekście naszej przyszłości. Natomiast sercem tej publikacji jest rodzina - ta najbliższa, od której wszystko się zaczyna przez dalszych krewnych, aż do najdawniejszych przodków. Gerda Raidt w przejrzysty sposób opowiada o rodzinnych koligacjach, namawia do stworzenia własnego drzewa genealogicznego, tłumaczy czym są kolejne pokolenia, spogląda w przeszłość, żeby sięgnąć do korzeni i pokazać co odziedziczyliśmy po naszych przodkach - zarówno jeśli chodzi o rzeczy materialne, jak i intelektualne.

 

Gerda Raidt w piękny i prosty sposób opowiada o pamiętaniu i o życiu, które zatacza krąg. O dziedziczonych cechach, gestach, tradycjach. O tym, że jesteśmy sobą złączeni i współodpowiedzialni za siebie i losy świata. Charakterystyczna dla tej serii, komiksowa forma pomaga ogarnąć temat, nadaje mu lekkości, ma w sobie humor, choć autorka o wszystkim opowiada na serio. Szalenie ciekawa, inspirująca pozycja. Do wielokrotnego czytania, rozmawiania i wspominania tych bliskich, których już straciliśmy.

♥ ♥ ♥
Gerda Raidt, Moja wielka rodzina czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość (tyt. otyg. Meine ganze Familie: Was den Urmenschen und mich verbindet. Alles Wichtige über Generationen), tłum. Katarzyna Łakomik, wyd. Babaryba, Warszawa 2021.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-