Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców - Zofia Jurczak (recenzja)

„Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców” Zofii Jurczak to książkowy pretekst do tego, żeby odwiedzić Kraków. Ale nie ten królewsko-zabytkowy, tylko ten skrywający sekrety i ciekawostki, których odkrywanie nawet dorosłym sprawi dziecięcą przyjemność.


Kraków to moja pierwsza miejska miłość. Miasto wymarzone, zwędrowane, wyzwiedzane w każdą stronę. Najbardziej lubiłam je w czasie studiów, kiedy z moim przyszłym mężem włóczyliśmy się bez celu, tylko po to, żeby pobyć razem. Dziś wolę spędzać czas bliżej natury, ale sentyment pozostał i każda wyprawa do Krakowa to zawsze przyjemność. Tym bardziej po przeczytaniu książki Zofii Jurczak. Autorka jest kulturoznawczynią, która kapitalnie potrafi łączyć kulturę z turystyką. Jej publikacja wynika z fascynacji miastem, a autorka opowiada o grodzie Kraka zupełnie po swojemu, skupiając się na cudach i dziwach, rarytasach, unikatowych miejscach i najróżniejszych historyjkach przemycających multum miejskich ciekawostek.

Zofia Jurczak podzieliła swoją publikację na trzy części – osobliwości, ludzie oraz zabytki, choć właściwie wszystkie informacje mogłyby zmieścić się w tej pierwszej kategorii „osobliwości”, bo na próżno szukać tu typowych miejscówek z przewodników, opowieści z podręczników historii, czy zabytków dumnie wypiętrzonych w okolicach Rynku Głównego. Są za to anegdotki, nieznane opowiastki i zupełnie nowe perspektywy do zwiedzania miasta, o którym, jak się wydaje, powiedziano już wszystko. Jeśli więc jesteście ciekawi gdzie znajduje się odcisk stópki królowej Jadwigi (podpowiedź – wcale nie na Wawelu), jakie dziwności można znaleźć w krakowskich muzeach, co zadziwiło Roberta De Niro, gdzie mieszkali nobliści i inni znani krakowianie, jacy seryjni mordercy grasowali po mieście (to akurat wiedziałam z dwóch kapitalnych książek Cezarego Łazarewicza i Przemysława Semczuka), gdzie warto podreptać, żeby liznąć trochę nieoczywistej architektury, to dobrze trafiliście. „Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców” oferuje to wszystko i wiele, wiele więcej.

Publikacja Zofii Jurczak to doskonała lektura dla wszystkich, którzy chcą poznać Kraków od zupełnie innej strony, lubią zwiedzać niepopularne miejsca, dreptać z książka w plecaku, odkrywać ciekawostki, słuchać historyjek, wędrować w poszukiwaniu osobliwości. Stolica Małopolski jest fascynującym miastem, w którym z przyjemnością można się zgubić. Chodźcie, zobaczymy nieznane oblicze Krakowa!

♥♥♥
Zofia Jurczak, Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców, wyd. Bezdroża, Gliwice 2023.


Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-