Zeszyt ćwiczeń do psalmów, br. Piotr Kwiatek OFMCap (recenzja)

Od dobrych dwóch lat odkrywam na nowo Księgę Psalmów, ale dopiero na początku tego roku faktycznie poczułam piękno modlitwy psalmami. Dlatego cieszę się, że powstają kolejne narzędzie do rozwijania swojej duchowości w parciu o Psałterz. Jednym z nich jest najnowsza publikacja autorska br. Piotra Kwiatka „Zeszyt ćwiczeń do psalmów”.


Tomik „Zeszyt ćwiczeń do psalmów” to coś w rodzaju książki do pisania. Grubiutki, bo liczący ponad 500 stron, notatnik, poprzetykany kolejnymi ćwiczeniami, proponujący konkretny program rozwoju duchowego i zawierający dokładny opis zadań do wykonania. Praktyki proponowane przez autora wynikają z jego bogatego doświadczenia duchowego. O sensie modlitwy psalmami mogliśmy już przeczytać w książce „Psalmoterapia”, tam też zaprezentowane zostały różne metody czytania psalmów. Teraz przyszła pora na konkretne ćwiczenia. W omawianym tomiku br. Piotr skupia się na dwudziestu wybranych psalmach (1, 3, 4, 8, 23, 27, 38, 40, 42, 51, 62, 63, 70, 73, 103, 111, 116, 136, 139 i 147). Każdy z nich został przeanalizowane na siedem rożnych sposobów, dzięki czemu mamy możliwość modlić się tym samym psalmem przez cały tydzień. Oczywiście nie trzeba sięgać do zeszytu każdego dnia, jednak autor zachęca, przyjąć konkretną częstotliwość i się jej trzymać, bo wtedy, zupełnie jak w sporcie, najłatwiej zobaczyć efekty treningów. 

Siedem dni, siedem sposobów na modlitwę, czyli:

  • poniedziałek – metoda skryby – to najprostsze ćwiczenie polegające na przepisaniu omawianego psalmu,
  • wtorek – medytacja psalmu, czyli praca z tekstem, polegająca na rozważaniu psalmu z pomocą zaproponowanych przez autora pytań,
  • środa – skrutacja, czyli wędrowanie od wersetu do wersetu po kolejnych fragmentach Pisma Świętego,
  • czwartek – kontemplacja – kolorowanka, czyli czysta radość z kolorowania obrazka,
  • piątek – „Mój Psalm 151” – to dla mnie najtrudniejsze ćwiczenie, bo wymaga napisania własnego psalmu,
  • sobota – metoda przystani (P + P) – to rodzaj wędrówki z psalmem i przystankami przy aktywnościach zaczynających się na literę „p” (np. przeczytaj, pomyśl, pomódl się, postanów, itp.),
  • niedziela – Zobaczyć Jezusa w psalmie, czyli szukanie skojarzeń z Ewangelią, ta metoda wymaga znajomości Nowego Testamentu i dodatkowo mobilizuje do uważniejszego czytania Ewangelii.

 

 

Każda z metod została dogłębnie omówiona, podparta konkretnymi przykładami, świadectwami osób modlących się psalmami. Ponadto br. Piotr Kwiatek przy każdej metodzie wyjaśnia jaki jest sens i znaczenie tej aktywności. Na pierwszy rzut oka niektóre metody mogą wyglądać na skomplikowane, ale tak naprawdę wszystko wychodzi w praktyce. Na początku pewnie nie będzie łatwo, szczególnie jeśli chodzi o wypracowanie jakiejś rutyny. Natomiast same ćwiczenia wymagają przede wszystkim skupienia i otwartego serca na to, żeby usłyszeć Słowo, wczytać się w jego znaczenie i odpowiedzieć miłością na Miłość. Bardzo lubię kreatywne rozważanie Pisma Świętego, a „Zeszyt ćwiczeń do psalmów” daje ku temu doskonałą okazję. To fantastycznie pomyślana i przygotowana publikacja, która w kreatywny sposób rozwija duchowość i uczy uważnego wsłuchiwania się w Słowo Boże. Za każdym razem otwieram ten wyjątkowy notatnik z prawdziwą przyjemnością. Polecam z całego serca.

♥♥♥
Piotr Kwiatek, Zeszyt ćwiczeń do psalmów, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2024. 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-