Kapitalna publikacja dla ciekawskich, czyli „Britannica. Wielka księga pytań dlaczego”

Są dni, kiedy wydaje mi się, że odpowiedziałam przynajmniej na milion pytań mojego syna. Dziecięca ciekawość nie ma końca, a mój ośmiolatek sprawdza matczyną wiedzę z najróżniejszych kategorii. Szczerze, często zwyczajnie nie wiem co odpowiadać i właśnie na takie okoliczności całe na biało wchodzi wydawnictwo Kropka z kapitalną i wspaniałą nowością - „Britannica. Wielka księga pytań dlaczego”.


Publikacja, którą trzymam w rękach to prawdziwa bomba, obłęd, kosmos i perełka w kategorii literatury popularnonaukowej dla dzieci. O tym, że to prawdziwe wybawienie dla rodziców nie wspominając! W książce znajduje się 100 rożnych pytań, uszeregowanych w ośmiu kategoriach: małe zwierzęta, zwierzęta domowe, dzikie zwierzęta, ciało, jedzenie, jak to działa, ziemia oraz kosmos. Każde z pytań sprowadza się do prostego „dlaczego?”, a odpowiedzi pokazują jak działa świat i jakie tajemnice skrywają się w otaczającej nas rzeczywistości. 


Odpowiedzi na pytania zawarte w książce są zwięzłe i treściwe. To krótkie, konkretne notki składające się z samych ciekawostek, oczywiście tych, które najbardziej zainteresują i rozbawią dzieci. Rozkładówka o tym, dlaczego muchy lubią kupę, to czyste, choć troszkę śmierdzące złoto, a wszystkie informacją są podane w taki sposób, że można pękać ze śmiechu. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty. Sally Symes, cały czas o tym pamięta, dlatego dwoi się i troi, żeby nie tylko przekazać konkretną wiedzę, ale też pokazać jak wspaniały i interesujący jest świat.

Bardzo podoba mi się opracowanie graficzne tej publikacji, gdzie jeden temat znajduje się na dużej pełnokolorowej rozkładówce, a obok zdjęć mamy również piękne i nasycone urokiem ilustracje. Całość jest wymuskana, dopracowana i wyeksponowana w bardzo pozytywny i wesoły sposób. „Wielka księga pytań dlaczego” to pełna faktów i humoru, śliczna i imponująca publikacja od Wydawnictwa Britannica. Ta książka zadowoli nawet najbardziej dociekliwych i wymagających czytelników, a także pokaże dzieciakom i ich opiekunom jak ważna jest nieustająca ciekawość i otwartość na wszystko co nas otacza. Polecam z całego serca.

♥♥♥
Sally Symes, il. Katie Slater, Britannica. Wielka księga pytań dlaczego (tyt. oryg. Britannica First Big Book of Why), tłum. Agnieszka Moore, wyd. Kropka, Warszawa 2024. 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-