Książka o górach - Robb Maciąg (recenzja)

„Książka o górach” to najnowsza publikacja doświadczonego podróżnika i człowieka gór Robba Maciąga. Pisana dla wszystkich, a szczególnie dla tych, których serca biją górskim rytmem, którzy kochają wędrować, odkrywać szlaki, spoglądać w kierunku szczytów, siedzieć w schroniskach, pakować plecaki, marzyć o kolejnych wyprawach.


„Książka o górach” jest dokładnie tym, co obiecuje tytuł – książką o górach, po prostu. Począwszy od początku, czyli dalekiej przeszłości naszej planety, przez legendarne odkrycia i wyprawy, po współczesne osiągnięcia związane z górskimi szczytami. Robb Maciąg czerpie z różnych dziedzin - geologii, geografii, historii, żeby opowiedzieć o najsławniejszych masywach, ludzkich pragnieniach, żeby zdobyć wcześniej niezdobyte, o początkach himalaizmu, który znamy dzisiaj, przygotowaniach do wędrówki, sprzęcie, kursach wspinaczkowych, a przede wszystkim o ludziach, którzy w góry chodzą i góry kochają. Robb Maciąg serwuje niedorosłym czytelnikom sporo konkretnej wiedzy, uzupełnionej o multum ciekawostek. W ośmiu rozdziałach dotyka najważniejszych zagadnień związanych z górami. Przekazywane informacje są zwięzłe, ale wyczerpujące i dotykające sedna tematu. Autor zerka w stronę świata, a także naszego polskiego podwórka, szuka odniesień i powiązań, podrzuca kolejne smaczki i anegdotki. Co ważne, nie powtarza się, ewentualnie odsyła do konkretnych stron i tak układa swoja opowieść, żeby cały czas utrzymać zainteresowanie czytelnika.

„Książka o górach” to książka napisana z pasją i rozmachem. Jestem zachwycona tym, w jaki sposób autor podszedł do tematu i że udało mu się przekazać aż tyle ciekawych i ważnych informacji, w tak skondensowanej formie. Do tego opracowanie graficzne tomu jest oszałamiająco piękne. Pełnokolorowe rozkładówki, malownicze ilustracje, drobne rysunki, górskie widoczki. To wszystko zapiera dech i pokazuje rozmach opowieści snutej przez autora. Niby „Książka o górach” powstała z myślą o dzieciach, ale gwarantuję, że nawet dorośli obczytani w literaturze górskiej będą oczarowani lekturą.

♥♥♥
Robb Maciąg, il. Patricija Bliuj-Stodulska, Książka o górach, wyd. Agora, Warszawa 2024.


Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-