„Znajdź mnie w Biblii”, czyli wesoła wyszukiwanka dla maluchów i przedszkolaków

Tomik „Znajdź mnie w Biblii” jest przeuroczy, ale szczerze mówiąc spodziewałam się, że mój prawie ośmiolatek stwierdzi, że to książka dla dzidziusiów i nawet nie spojrzy w jej kierunku. W końcu z kartonówek wyrósł dawno temu. A jednak chwyciło od pierwszego wejrzenia i tym sposobem spędziliśmy zajmujące chwile szukając co tu nie pasuje.


Pomysł na książkę jest zabawny i sympatyczny, bo oto różni biblijni bohaterowie trafiają do nie swoich opowieści. Jonasz ocieka wodą i prosi o pomoc w odnalezieniu osób, które nie pasują do danej historii. Na 12 rozkładówkach mamy odmalowane całostronicowe ilustracje, na których ktoś przypadkiem zabłądził. I tak np. Dawid trafia do ogrodu Eden, Daniel na Arkę Noego a Samson na weselę w Kanie Galilejskiej. W każdej scenie poza konkretną postacią, do znalezienia mamy zawsze 8 dodatkowych elementów - osób, zwierząt lub rzeczy.

Wyszukiwanki wcale nie są proste, bo na każdej rozkładówce znajduje się mnóstwo różnych drobiazgów, ludzi w dynamicznych pozach, zwierzaków i przedmiotów. Trzeba wysilić wzrok i wykazać się cierpliwością. Podziwiane poszczególnych scenek wywołuje uśmiech, bo narysowane postaci bynajmniej nie stoją jak kołki, tylko zajmują się swoimi sprawami. Przy okazji można popuścić wodze wyobraźni i wymyślać zupełnie nowe historyjki dla konkretnych ludzi.

 

„Znajdź mnie w Biblii” to wesoła wyszukiwanka, ćwicząca spostrzegawczość i pomagająca w poznawaniu biblijnych opowieści. Całokartonowe, solidne wydanie sprawia, że książkę mogą już „czytać” i oglądać nawet najmłodsze smyki, przy okazji słuchając pierwszych biblijnych historii. Ilustracje są estetyczne i humorystyczne, a zabawa z książka sprawia przyjemność, nawet jeśli już wiemy kto gdzie się kryje. Fajna rzecz dla dzieciaków do czytania i bawienia, nie tylko w Tygodniu biblijnym.

♥♥♥
Andrew Newton, Znajdź mnie w Biblii (tyt. oryg. Can You Find Me in the Bible?: Find the person who does NOT belong in the story), Edycja Św. Pawła, Częstochowa 2023.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-