„Papież oczami świata”, czyli garść wzruszających wspomnień o Janie Pawle II

Książka na dziś? „Papież oczami świata” Moniki Jabłońskiej. W publikacji znajduje się 47 krótkich wywiadów, które pozwalają spojrzeć na postać Jana Pawła II oczami różnych osób, przypomnieć sobie jego nauczanie i dobroć, która tak nas kiedyś roztkliwiała, a o której tak szybko zapomnieliśmy.


Każdy z nas, wierzących, nosi w sobie jakiś obraz Jana Pawła II, wspomnienie z nim związane, słowa, które wywarły wrażenie, budowały wiarę, rozpalały miłość. Całe moje życie jest związane z osobą Karola Wojtyły. Połączyły nas październik i Wadowice. Lubię to nasze „powiązanie”. Wielokrotnie ratowało mnie przed rozpaczą, przywracało nadzieję, stawiało do pionu. Dlatego mam w sobie całe morze wdzięczności za życie Jana Pawła II, choć osobiście uważam, że oficjalna aureolka i przydomek „Wielki” wcale nie były mu potrzebne. Był taki w swojej skromności i ciężkiej pracy. Świadczą tym wszyscy, którzy mieli z nim kontakt. Każdy, kto go spotkał pozostawał pod wrażeniem, poruszony do głębi serca. Książka „Papież oczami świata” składa się właśnie z takich poruszeń i okruchów wspomnień, które układają się w piękną opowieść o niezwykłym człowieku.
„Był jak latarnia morska, który od czasu swojego wyboru na papieża w 1978 roku oświecał nam cały świat. Nigdy nie zapomnę jego spojrzenia, niesamowitego wigoru, jaki miał do końca jego dni pomimo choroby. Mówił nam, abyśmy się nie lękali i pokazywał to swoim życiem, w każdej podroży i w każdej próbie, jaką przeszedł”.
- Plácido Domingo -

Każdemu ze swoich rozmówców Monika Jabłońska stawia zaledwie kilka pytań. Pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym, znaczące momenty z pontyfikatu, urywki z nauczania papieża, praca wykonywana u boku Jana Pawła II, wydarzenia historyczne, młodość, teatr, komunizm, pielgrzymki – tym wszystkim interesuje się autorka, dlatego każdy z rozmówców dostaje zupełnie inny zestaw pytań. Powtarza się tylko jedno, ostatnie: „Czego potrzebujemy do budowania cywilizacji miłości?” Każdy odpowiada zgodnie ze swoim doświadczeniem, osobistymi przekonaniami, ale tez nauką, jaką wyciągnął z pontyfikatu Jana Pawła II.

Można by napisać o publikacji Moniki Jabłońskiej używając słów zaczerpniętych z książki, bo „Papież oczami świata” to pełen miłości i szacunku hołd złożony Ojcu Świętemu. Publikacja nasycona słowami Jana Pawła II, poruszającymi obrazami płynącymi ze wspomnień przyjaciół, znajomych, bliższych i dalszych współpracowników, ważnych osobistości. W moim sercu Karol Wojtyła jest wciąż żywy i bliski. Pamiętam jego pielgrzymki (choć byłam wtedy dzieckiem), odchodzenie, szkołę Bożego miłosierdzia. Miałam taki moment w życiu, że wątpiłam we wszystko. W niego nigdy. Zawsze był kimś pewnym i stałym, dlatego tak bardzo mi go brakuje. 

„Największym osiągnięciem jego pontyfikatu było przywrócenie wiary w działanie Boga w człowieku, wiary w świętość. Myśmy zaczęli na nowo wierzyć, że Jego plan pełen miłości przywraca człowiekowi sens życia i nadzieję. Że życie da się opisać w kategoriach powołania”.
- ks. Robert Skrzypczak -

♥♥♥
Monika Jabłońska, Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II, wyd. AA, Kraków 2023.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-