Biblia w komiksie, czyli oryginalne wydanie Pisma Świętego


Niedziela Biblijna to doskonała okazja, żeby pokazać Wam absolutnie wyjątkową publikację, jaką jest „Biblia w komiksie. Boża historia od Początku po Wieczność”. To wielki, imponujących komiks stworzony przez speców pracujących dla DC Comics oraz Marvel. Biblia narysowana z rozmachem przez doświadczonych komiksiarzy wygląda jak rasowe superhero, ze świetnie oddanymi emocjami, doborem kolorów, kadrami, od których trudno oderwać wzrok.


Fabuła to oczywiście kolejne księgi biblijne - opracowane tak, żeby jak najbardziej wiernie oddawać sens oryginału. Co istotne, komiksowe wydanie Biblii jest zgodna z Nauką Kościoła i posiada Imprimatur. Wiadomo, zdarzają się uproszczenia czy dialogi, których nie ma w Piśmie Świętym, ale takie zabiegi są po to, żeby nie zaburzać dynamiki opowieści. Natomiast na każdej stronie znajdują się sigla odnoszące się bezpośrednio do Biblii, więc można śledzić i porównywać wersję klasyczną i komiksową.

Na mnie, fance powieści graficznych, ten tom robi kolosalne wrażenie. Szczególnie ukazanie postaci, ich fizyczności, ale też precyzyjnie odmalowane miasta, tło wydarzeń czy kadrowanie, które kiedy trzeba skupia się wyłącznie na detalach. Jak moja ulubioną scena wskrzeszenia Łazarza, kiedy z grobu wyłania się najpierw ręką przyjaciela Jezusa.

 

 

 

 

 

 

 


Najlepsze w tym komiksie jest to, że można go otworzyć w losowym miejscu i tylko zawiesić wzrok, a czytelnik natychmiast zostaje wciągnięty w biblijny świat. Dlatego to wielkie tomisko sprawdzi się fantastycznie jako prezent dla starszych dzieciaków (choćby na komunię) lub nastolatków. Dla młodszych moim zdaniem ilustracje są zbyt poważne i zbyt ciężkie, ale starsi, a już szczególnie dorośli odbiorcy, na pewno docenią artystyczny kunszt komiksiarzy.

Minusy? Książka jest duża i ciężka (przez typowo komiksowy papier), a to oznacza, że wygodnie czyta się ją tylko kładąc tom na stoliku. Dyskomfort dla tych, którzy uwielbiają leżeć i czytać, ale gwarantuję, warto usiąść i zanurzyć się w komiksowym, biblijnym świecie i poznać Słowo Boże z zupełnie innej strony.

♥♥♥
Biblia w komiksie. Boża historia od Początku po Wieczność, wyd. AA, Kraków 2024. 

 

 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-