„Wisława Szymborska/Grażka Lange”, czyli nadzwyczajny artbook dla bibliofilów

 

Opadł już kurz po hucznych obchodach Roku Szymborskiej. Zostały wspomnienia, emocje i książki. Nowe oraz już znane, wznawiane i poprawiane specjalnie na tę okazję. Ostatnie jubileuszowe wydawnictwo to publikacja absolutnie nadzwyczajna i wyjątkowa. Artbook „Wisława Szymborska/Grażka Lange” łączy w sobie piękno poezji z graficzną interpretacją wierszy.


Szymborska to szczegół, ulotność, moment zatrzymania, zamyślenie nad światem. Prostota trafiająca w sedno i dotykająca duszy. Ale też humor i figlarność. To ostatnie jest też cechą charakterystyczną twórczości Grażki Lange. Tak lubiany przez Szymborską kolaż w wykonaniu Lange jest nie tylko ilustracją do wierszy, ale osobnym środkiem artystycznego wyrazu. Wycinanki, wyolbrzymienia, detaliki przyciągające oko harmonizują z wierszem, wchodzą w dialog, każą zastanowić się nad zestawieniem słowa i obrazu lub po prostu wzbudzają szczery zachwyt.


 

Dziewięć zeszytów zamkniętych w gustownym kartoniku, a w każdym jeden wiersz i jego artystyczna interpretacja. Projekt kolekcjonerski i bibliofilski, perełka dla wielbicieli poezji, sztuki, niebanalnych publikacji. Jestem oczarowana zarówno doborem wierszy, ich graficznym opracowaniem, jaki i samym wydawnictwem, które jest pieszczącym zmysły dziełem sztuki (dotyk papieru pod palcami – bajka!). Artbook „Wisława Szymborska/Grażka Lange” został wydany ze smakiem, bez oglądania się na koszta i bez przekładania wartości duchowej na wartość materialną. To publikacja, która powstała dla przyjemności, a nie dla ekonomicznych zysków. Podziwiam i szanuję, bo nie jest popularny trend.

W zeszytach znajdują się wiersze: „Mapa”, „Vermeer”, „Utopia”, „Fotografia tłumu”, „Radość pisania”, „Miniatura średniowiecza”, „Dwie małpy Bruegla”, „Ludzie na moście”, „Muzeum”.

PS

Na Poznańskich Targach Książki Artbook „Wisława Szymborska/Grażka Lange” został nagrodzony w Konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. Księdza Edwarda Pudełki.

♥♥♥
Wisława Szymborska/Grażka Lange, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2024.


Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-