„Droga krzyżowa z bł. ks. Jerzym Popiełuszką”, czyli niewielki tomik do osobistej refleksji

 „Droga krzyżowa z bł. ks. Jerzym Popiełuszką” ks. Jerzego Jastrzębskiego to niewielki tomik pomagający w osobistej modlitwie i refleksji. W drodze na Golgotę towarzyszmy cierpiącemu Chrystusowi, a razem z nami idzie również ks. Jerzy Popiełuszko.


W tym roku minie 40 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności”, skromnego człowieka, który w momencie próby wykazał się niezłomnym charakterem i ogromną wiarą. Żył Ewangelią, budził sumienia, przyciągał do siebie tysiące ludzi spragnionych prawdy, dobroci i miłości. Uczył jak zło dobrem zwyciężać, jak pomagać i wybaczać. Jego słowa i drogowskazy wciąż są aktualne i potrzebne kolejnym pokoleniom, dlatego każda książka zbierająca teksty Jurka jest tak cenna.

W tomiku „Droga krzyżowa z bł. ks. Jerzym Popiełuszką” ks. Jerzy Jastrzębski zestawia ze sobą biografię Chrystusa z losami jego naśladowcy – ks. Jerzego Popiełuszki. Podkreśla, że tak jak arcykapłani i faryzeusze wydali wyrok na Pana Jezusa, tak samo najwyżsi urzędnicy w państwie postanowili „pozbyć się” ks. Jerzego. Kolejne stacje to kolejne przystanki na drodze życia i męczeństwa naszego Zbawiciela oraz prostego księdza, który uwierzył w Miłość. Każda stacja wiąże się z innym fragmentem Pisma Świętego, refleksją nad męką Pana Jezusa, a także historią z życia ks. Jerzego oraz jakąś jego wypowiedzią, ewentualnie słowami jego matki lub kogoś z bliskiego otoczenia kapłana.

Teksty ks. Jastrzębskiego są krótkie i skondensowane. Widać w nich, że autor bardzo ceni ks. Jerzego Popiełuszkę oraz potrafi czerpać z jego nauczania, a także pragnie, aby pamięć o kapelanie „Solidarności” wciąż była żywa. Jednak jak dla mnie ta książeczka jest bardziej do czytania niż modlenia się, a zawarte w niej teksty nie są medytacyjne. To raczej opowieści o miłości i świętości. O tym jak wielki potrafi być człowieka w rzeczach najmniejszych i najprostszych, jak wielkie serce potrafi okazać drugiemu. Co prawda oczekiwałam większego nacisku na słowa ks. Jerzego niż na epizody z jego życia, ale i tak uważam, że to piękna i wartościowa lektura.

♥♥♥
ks. Jerzy Jastrzębski, Droga krzyżowa z bł. ks. Jerzym Popiełuszką, wyd. Esprit, Kraków 2024. 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-