Maryja nigdy nie zawodzi, czyli „To była Ona!” kard. Angelo Comastri

„A więc Bóg istnieje! A więc modlitwa to nie zabawa. A więc... to wszystko prawda!” wykrzykuje jeden z bohaterów książki „To była Ona! Matka Boża i nawrócenie człowieka”. Tak naprawdę te słowa mogłyby paść z ust wszystkich siedmiorga osób, których historie przytacza kard. Angelo Comastri.


Działanie Boga w życiu człowieka kojarzy mi się z poczuciem spokoju, tchnieniem wiatru, promieniem słońca, dyskretnymi znakami, które łatwo przeoczyć. Natomiast kard. Comastri pokazuje, że jeśli zachodzi taka potrzeba, to Matka Boża nie bawi się w subtelności, ale działa z przytupem. Doświadczają tego wszyscy bohaterowie książki. Historie ich nawróceń to przede wszystkim opowieści o bólu, trudnych doświadczeniach, samotności, wielkiej nienawiści do Kościoła albo chłodnym racjonalizmie. Ale też o Matce, która jest obok, nie skreśla nikogo i czeka na odpowiedni moment, żeby wyciągnąć pomocną dłoń. Oczywiście największe wrażenie robią momenty, w których Matka Boża ukazuje się w całej swojej chwale, żeby osobiście wyjść na spotkanie udręczonemu człowiekowi. Jednak to nie te fragmenty są moimi ulubionymi.

Najpiękniejsze są dla mnie te chwile, w których ktoś z otoczenia bohaterów zaczyna wspominać o Jezusie, albo w przewrotny sposób przekonuje do codziennego powtarzania modlitwy św. Bernarda. Ta pierwsza historia jest moją ulubioną. Wzrusza mnie również modlący się tłum wiernych w Lourdes mający siłę poruszać zatwardziałe serca. A także cicha modlitwa zakochanej dziewczyny o dar nawrócenia dla mężczyzny, którego pragnie poślubić. To te fragmenty dotknęły mnie najbardziej.

„To była Ona!” to niezwykła publikacja, która pokazuje, że Bóg przychodzi do nas w drugim człowieku. Kard. Comastri snuje swoje opowieści z ogromnym zapałem i przejęciem, który udziela się czytelnikowi. Jego książka to nie tylko świadectwa nawróceń, ale też opowieści o wielkiej sile modlitwy, nawet tej powtarzanej bez entuzjazmu. Bo Bóg nigdy nas sobie nie odpuszcza, a Matka Boża zawsze czuwa i potrafi użyć różnych środków, żeby pchnąć człowieka w kochające ramiona swojego syna.

PS
Na końcu publikacji znajduje się garść modlitw kierowanych do Matki Bożej.

♥ ♥ ♥
kard. Angelo Comastri, To była Ona! Matka Boża i nawrócenie człowieka, (tyt. oryg. È stata Lei! La Madonna e le conversioni), tłum. Paweł Borkowski, wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2023.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-