Woda - Źródło życia, czyli fantastyczna eko edukacja


Woda to życie. Bez wątpienia najważniejsza substancja na Ziemi. W świetnej eko serii z Wydawnictwa Babaryba ukazał się tomik poświęcony właśnie wodzie. I choć wszystkie książki z zielonego cyklu Babaryby bardzo sobie cenię, to publikacja Christiny Steinlein od razu podbiła moje serce i wyskoczyła na honorowe miejsce.


W niebieskim tomiku znajdziemy wszystko na temat wody. Od typowych podstaw tłumaczących, że to dzięki niej możliwe jest życie na Ziemi, przez różne biologiczno-przyrodnicze ciekawostki, opowieści o wykorzystywaniu wody przez człowieka, działalności przemysłowej i handlowej, wodociągach, piratach, zawodach związanych z wodą oraz oczywiście eko problemach i wyzwaniach, które przed nami stoją. Autorka podsuwa też pomysły na to jak każdy z nas może chronić wodę i mądrze ją używać.
 
Jak we wszystkich tomikach z serii, ilustracje są równie istotne jak treść. Szata graficzna autorstwa Mieke Scheier przyciąga wzrok i pozwala zwizualizować sobie wszystko o czym wspomina autorka. Komiksowy styl artystki nadaje tej statycznej opowieści ruchu, wprowadza coś na kształt akcji, a przy tym uzupełnia treść o ruch i swego rodzaju fabułę, którą można wymyślać w oparciu o obrazki.

„Woda - Źródło życia” to moim zdaniem najlepsza książka z całej eko serii wydanej przez Babarybę. Czy ma w sobie coś nadzwyczajnego czy szczególnie wyróżniającego ją od pozostałych tomików z cyklu? Chyba nie, ale najbardziej trafia do mojej wyobraźni. Mądra, dobrze napisana i sympatycznie zilustrowana książka dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Gorąco polecam ten tytuł i pozostałe eko tomiki również.

♥ ♥ ♥
Christina Steinlein, Woda - Źródło życia (tyt. oryg. Ohne Wasser geht nichts!), tłum. Katarzyna Łakomik, il. Mieke Scheier, wyd. Babaryba, Warszawa 2020.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-