Rok w książkach, czyli 12 ulubionych cytatów z lektur przeczytanych w 2019 r.

cytty z książek

Jestem maniakalną zbieraczką cytatów z książek. Czasami jakaś lektura jako całość niekoniecznie mi się podoba, ale ma w sobie fragmenty, które mnie prześladują i nie dają o sobie zapomnieć. Tak jak poniższe 12 cytatów z książek czytanych w 2019 r.1. „Wszystko się już kiedyś zdarzyło. Wszystko zostało już zapisane. Każdą historię, jaka nam się przydarza, można znaleźć w greckich mitach, u Szekspira, u Dostojewskiego; literatura różni się od życia tylko kilkoma błahymi szczegółami.”
- Małgorzata Rejmer „Błoto słodsze niż miód”


2. „Trudno wyjaśnić to uczucie, że gdy pierwszy raz pojechałam w Beskid Niski, to potem chciałam tam wracać i wracać, aż wreszcie zostać na stałe. Trudno wyjaśnić tę ciemną siłę przyciągania, która w końcu zwyciężyła nad wszelkim rozsądkiem, wytrąciła mnie z trajektorii oczywistego życia i wyciągnęła z Warszawy na to odległe pustkowie z mroczną przeszłością, wyboistą teraźniejszością i niczego nieobiecującą przyszłością. Która kazała mi wziąć w opiekę cudzą historię i zamieszkać w obcym pejzażu, aż nieuchronnie staną się moje. Która kazała mi rozgościć się wśród porzuconych resztek, umościć się w śladach po nieobecnych, otoczyć ich rzeczami i nadać im nowy sens. I obserwować, jak dzieje się nowe życie.”
- Monika Sznajderman „Pusty las”


3. „Żadna utopia nie zadowoli wszystkich. Gdy warunki życiowe człowieka poprawiają się, podnosi poprzeczkę i nie zadowala się już wiedzą ani stanem posiadania, które kiedyś wydawały mu się niemożliwym do spełnienia marzeniem. Nawet kiedy osiągnie już wszystko, co mógł mu zaoferować świat, pozostają jeszcze głębie umysłu i tęsknoty serca.”
- Arthur C. Clarke „Koniec dzieciństwa”

4. „ Zawsze myślę o tym, że tyle się mówi o okrucieństwie w Auschwitz, o zabijaniu, ale tak mało mówi się o życiu, które było, czyli nie mówi się całej prawdy. Tu masz tę sytuację: kogoś pokochałaś, komuś byś współczuła, z czegoś byś była zadowolona. Ktoś ci powiedział dobre słowo, ktoś nie nadepnął na ciebie, nie ukradł ci chleba spod głowy.
O tym trzeba mówić. Dlatego opowiadam.”
- Halina Birenbaum „To nie deszcz, to ludzie”


5. „Nie wiem czy jestem pisarzem. Nie odwróciłbym się na ulicy, gdyby ktoś zawołał: pisarz. Dlaczego? Złodzieje się ukrywają. Ciągle czuję, że jestem w drodze do pisania, że pisanie jest przede mną, że się uczę i błądzę, nie mogąc dotrzeć do krainy opowieści. Moje pisanie jest szukaniem powieści, a nie pisaniem powieści. Piszę powieść nie wiedząc, co to powieść. To jest dopiero złe dzianie, zło dzieje się samo. Nie wiem co mam kraść, jakie domy okradać.”
- Wit Szostak „Poniewczasie”


6. „Mój młodszy syn poszedł do szkoły. Niezwykle mnie to zasmuca, bo szkoła oznacza, że właśnie zaczął powoli tracić swoje dziecięctwo, a tym samym ja zacząłem powoli tracić jego. Strasznie jest tracić tych, których się kocha, nawet w ten zupełnie pozbawiony tragizmu, zwyczajny sposób. Być może na tym w ogóle polega bycie rodzicem, na oswajaniu się z utratą.”
- Szczepan Twardoch „Jak nie zostałem poetą”


7. „Chociaż miałam wtedy zaledwie jedenaście lat, co nieco już o strachu wiedziałam i podejrzewałam, że wystarczy, jak raz człowieka przeniknie na wskroś, do szpiku kości, taki straszliwy lęk o siebie, by potem był dziwny już do końca życia.”
- Lauren Wolk „Rok, w którym nauczyłam się kłamać”


8. „Przyjaźń jest wszystkim. Przyjaźń to coś więcej niż talent. Więcej niż władza. Prawie się równa rodzinie. Nigdy o tym nie zapominaj.”
- Mario Puzo „Ojciec chrzestny”


9. „Czy ja się kiedyś zakochałem? To ważne i nieważne jednocześnie. Ważne. Bo to jest właśnie substancja życia. Z tego się składa, z porywów serca i z drgań lędźwi. A nieważne, bo życie jest nieważny, w ogóle.”
- Szczepan Twardoch „Morfina”

10. „To było najtrudniejsze, prawda? Kiedy swobodna przyjaźń zaczyna wymagać mozolnego wysiłku. Kiedy stoi się na wycieraczce, zamiast wpaść prosto do środka.”
- Brit Bennett „Matki”

11. „Nie chcę o tobie rozmawiać, słuchać, jak inni to robią. Oczywiście to frazes: rozmawiamy o zmarłych, by ich zapamiętać, zatrzymać przy życiu w jedyny możliwy sposób.”
- Sigrid Nunez „Przyjaciel”

12. „Każdy wygląda lepiej z daleka. Każdy jest milszy, jeśli nie trzeba go słuchać zbyt długo. Gdy mąż się rozłączył, Natasza minęła na łyżwach brata przy bandzie. Obok stała matka, przecierając okulary. Kochać kogoś z bliska – oto jest sztuka.”
- Julia Phillips „Znikająca ziemia”

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-